Zároveň vyhlásil, že tento verdikt vážne obmedzuje práva žien a "odsudzuje ich na mučenie". Informovala o tom tlačová agentúra AP.
Ústavný súd vydal v stredu zdôvodnenie sporného verdiktu z októbra, ktorý zakazuje umelé prerušenie tehotenstva v prípadoch, keď majú plody vrodené chyby, dokonca aj také závažné, že nie je šanca, aby prežili pôrod.
Októbrové rozhodnutie vyvolalo niekoľko týždňov trvajúce hromadné protesty, ale až doteraz nemalo právny účinok - hoci aktivisti za reprodukčné práva žien hlásili, že nemocnice už rušia zákroky, keďže sa obávajú postihov zo strany poľských úradov.
Po tom, čo ústavný súd v stredu zverejnil vysvetlenie verdiktu, vo vládnom vestníku ho publikovala aj poľská pravicová vláda. Tieto formálne kroky znamenajú, že takmer úplný zákaz interrupcií vstupuje do platnosti. Dôvodmi na zákonom povolenú interrupciu zostávajú len zločiny ako znásilnenie alebo incest.
Po celom Poľsku, tradičnej bašte katolíckej viery, vypukli v stredu večer väčšie protesty. Mladí Poliaci z miest sa totiž čoraz viac prikláňajú k sekularizmu.
"Zdôvodnenie verdiktu ústavného súdu je pre ženy tragédiou," povedal vo štvrtok ombudsman Bodnar. "Štát chce ďalej obmedzovať ich práva, ohrozovať ich životy a odsudzuje ich na mučenie," dodal Bodnar, ktorý je od vlády nezávislý. "Občianska spoločnosť je proti tejto ofenzíve."
Organizácia Amnesty International (AI) to označila za "hrozný deň pre ženy a dievčatá v Poľsku" a uviedla, že zákazy interrupciám nikdy nezabránia. "Namiesto toho len vedú k poškodeniu zdravia žien, pretože zatláčajú interrupcie do ilegality alebo nútia ženy cestovať do zahraničia, kde majú prístup k odborne vykonaným zákrokom, ktoré potrebujú a na ktoré majú právo," uviedla odborná poradkyňa AI Esther Majorová.
Ústavný súd tvoria prevažne nominanti strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorí rozhodli na podnet zákonodarcov z tohto politického subjektu.