Klaus s pokutou nesúhlasí a prostredníctvom svojho právnika sa v stredu proti rozhodnutiu odvolal. Požaduje, aby bolo priestupkové konanie zastavené. Klaus to uviedol vo vyhlásení, ktoré ČTK poskytol Petr Macinka z Inštitútu Václava Klausa.
Exprezident si prišiel 28. októbra pred Obecný dom uctiť pamiatku vzniku Česko-Slovenska. Pri pamätnej doske vystúpil s prejavom, v ktorom kritizoval vládne opatrenia proti koronavírusu. Počas akcie nemal nasadené rúško, za čo bol kritizovaný. Bez rúška prišiel aj na oslavy výročia udalostí spojených so 17. novembrom na Národnej triede. Česká televízia už skôr informovala o tom, že za toto porušenie vládnych nariadení by mal od hygienikov dostať pokutu 3000 korún (115 eur).
Udelenie pokuty bolo postihom za politický akt, nie postihom motivovaným epidemiologickými dôvodmi," konštatoval Klaus. Pripomenul, že pred Obecným domom predniesol krátky prejav a položil kyticu. Rúško pritom mal buď na krku alebo si ho dal dole úplne.
"Uctením štátneho sviatku, ústnym prejavom a položením kytice som realizoval ústavne zaručenú slobodu prejavu," tvrdí podľa Noviniek exprezident s tým, že tieto práva môžu byť obmedzené iba zákonom. Pripomenul tiež, že rečníci v televíznych štúdiách môžu vystupovať bez rúška.
Podľa Klausa bola pokuta uložená v rozpore s ústavou "za porušenie opatrenia, ktoré bolo pre svoju nezákonnosť zrušené Mestským súdom v Prahe". Povinnosť nosenia rúšok je podľa neho tiež nezákonná a protiústavná, pretože ju zákon nepozná.
Zákon o verejnom zdraví navyše podľa Klausa dáva správnemu orgánu, ktorým sú v tomto prípade hygienici, "veľkú ľubovôľu". Exprezident pripomenul, že fyzické osoby môžu dostať pokutu až do výšky troch miliónov korún.