Na husto osídlenom sídlisku zaznamenali 38 pozitívnych prípadov, čo predstavuje takmer sedemnásobný nárast prípadov koronavírusu oproti predchádzajúcim obdobiam. Každý, kto chce opustiť sídlisko, sa musí preukázať potvrdením o negatívnom teste mestským policajtom alebo vojakom. Muži zákona budú kontrolovať aj migračné trasy zo sídliska.
Na zhoršujúcu sa situáciu na Luníku IX po minulotýždňovom skríningovom testovaní upozornili košickí hygienici. Vo svojej vyhláške nariadili, aby dodržiavanie karanténnych opatrení na sídlisku zabezpečilo mesto Košice za asistencie bezpečnostných zložiek. Nepriaznivý stav potvrdil aj starosta Luníka IX Marcel Šaňa. Hneď na úvod porovnal, že pri hromadnom testovaní v decembri mali na sídlisku len 0,5-percentnú pozitivitu. „Po skríningovom testovaní nám stúpla miera pozitivity na 3,5 %. Konkrétne z 1 101 testovaných osôb bolo pozitívnych 38 ľudí,“ priblížil Šaňa.
Ako dodal, ide približne o 15 rodín, ktoré sú aktuálne v karanténe. Pod zvýšeným dohľadom polície a armády však ostalo celé sídlisko. Príslušníci bezpečnostných zložiek kontrolujú každú osobu, ktorá chce Luník IX opustiť. Musia sa preukázať negatívnym testom. „Vyhláška platí pre celé Slovensko a my nie sme výnimka. Vyjadrili sa k tomu odborníci ,a ak sa u nás miera pozitivity zvýšila, tak sú opatrenia potrebné,“ zhodnotil starosta.
Na rúška zabúdajú
Na sídlisku žije podľa Šaňu okolo 4 000 obyvateľov. A ako sám priznal, na dodržiavanie opatrení a nosenie rúšok musia občas upozorňovať. Aktuálne je však na sídlisku oveľa menší pohyb. „Ľudia majú obavy z toho, že tu máme viac pozitívnych, preto sedia doma. Vírus, ktorý sa tu rozšíril, pripisujem väčšiemu šíreniu v rámci celého Slovenska. V posledných dvoch mesiacoch vôbec neregistrujeme príchod ľudí zo zahraničia alebo z Anglicka,“ doplnil.
Od piatka budú v miestnej základnej škole pomáhať s testovaním dva odberné tímy. „Požiadal som primátora Jaroslava Polačeka, aby nám zabezpečili odberný tím navyše, nech sa ľudia stihnú otestovať. Pri týchto obmedzeniach rátam, že bude o testovanie väčší záujem,“ prezradil Šaňa s očakávaním, že do odberných miestností príde vyše polovica zo všetkých obyvateľov. Tí, ktorí sa rozhodnú neotestovať a nebudú môcť opustiť lokalitu, sa však v rámci sídliska môžu pohybovať. „Máme tu viacero menších potravín, kde si môžu kúpiť všetko potrebné,“ zakončil Šaňa.
Počet pozitívnych stúpol v Medzeve, Jasove a Drienovci
Narastajúce prípady ochorenia COVID-19 hlási aj starosta z Drienovca (okr. Košice-okolie). Víkendový skríning v obci zo 735 testovaných odhalil až 141 pozitívnych, čo je viac ako 19 %. Prevažnú väčšinu nakazených pritom tvorili Rómovia. V neďalekom Jasove evidovali 162 ľudí s pozitívnym výsledkom z 1 554 testov, čo je 10,4 %. Podľa prednostu obecného úradu Kamila Münnicha bolo 80 až 90 % nakazených obyvateľov z dvoch ulíc. V Medzeve z 1 840 testovaných ľudí mali 36 pozitívnych prípadov, čo je 1,95 %.