Nemusíte byť výživovým odborníkom, aby ste si v rámci svojho bežného nákupu skontrolovali, čo vkladáte do svojho nákupného vozíka. Okrem energetickej hodnoty by vás malo zaujímať aj zloženie potravín, teda množstvo tuku, sacharidov, bielkovín, soli alebo cukru, ktoré sa v nich nachádza. Naučiť sa čítať hodnoty z etikiet môže na začiatku vyzerať zložito, no ak si zapamätáte niekoľko základných pojmov, onedlho budete presne vedieť, čo si pod jednotlivými hodnotami predstaviť.
Zaujímať sa je dôležité
Pokiaľ sledujete zloženie vášho nákupu s cieľom stravovať sa pestro a vyvážene, priamo ovplyvňujete aj samotných výrobcov potravín. Vedeli ste, že podľa nariadení Európskej únie je od roku 2016 povinné uvádzať výživové údaje na 100g alebo 100 ml priamo na obale? Vďaka tomu si ľahšie vyberiete, akú potravinu pri svojom nákupe uprednostníte – a to nielen podľa jej energetickej hodnoty, ale tiež na základe zložiek, ktoré obsahuje a v akom pomere.
„Zároveň sa výrobcovia môžu vďaka tomu snažiť znižovať vo svojich receptúrach obsah kriticky vnímaných živín, či už ide o nasýtené tuky, cukry alebo soľ, a zlepšiť tak nutričné zloženie svojich výrobkov,“ vysvetľuje Ing. Martina Gažárová, PhD. z Katedry výživy ľudí Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
Nutri-Score nájdete na webe
S cieľom šetriť čas a uľahčiť nákup svojim zákazníkom, používa predajný reťazec Kaufland ako jeden z prvých na Slovensku na svojej webstránke „semafórové“ znázornenie výživovej hodnoty potravín. „Nutri-Score hodnotí predovšetkým podiel živín a zložiek potravín, ktoré majú na zdravie výrazný vplyv,“ objasňuje Ing. Gažárová.
Nutri-Score vyvinuli nezávislí vedci a odborníci na výživu a jeho používanie v praxi kontroluje francúzsky úrad verejného zdravotníctva. Ráta sa na základe vedeckého algoritmu, ktorý zohľadňuje obsah negatívnych nutričných faktorov, akými sú energetická hodnota, obsah jednoduchých cukrov, nasýtených alebo saturovaných tukov a soli, ale tiež tých pozitívnych (obsah vlákniny, bielkovín, ovocia, zeleniny, orechov a niektorých druhov oleja).
Aj preto je vo svete veľmi obľúbený a právom sa považuje za moderný systém označovania potravín. Spája v sebe všetky základné údaje, v ktorých sa bežný spotrebiteľ často stráca. Rozhodne však nerozdeľuje výrobky na dobré a zlé. „Nutri-Score pomáha pri lepšej orientácii a výbere potravín. Nevypovedá však o tom, či je potravina zdravá alebo nezdravá, ale má slúžiť ako pomôcka pri výbere a konzumácii správne vyvážených jedál“, dodáva Lucia Vargová, hovorkyňa Kaufland Slovensko.
Viete, čo hovoria údaje na etikete?
• Výživová hodnota. Tento údaj vás informuje o dvoch dôležitých skutočnostiach – aká je energetická hodnota potraviny, ktorú sa práve chystáte konzumovať, a tiež množstvo tuku, nasýtených mastných kyselín, sacharidov, cukrov, bielkovín a soli v nej.
• Energetická hodnota. Musí byť vždy uvedená v kilojouloch (kJ) a v kilokalóriách (kcal). V prípade ostatných živín sa na vyjadrenie hmotnosti používajú gramy (g).
• Referenčná hodnota príjmu. Bežne sa udáva pre dospelého zdravého človeka, ktorého optimálny energetický denný príjem predstavuje 8 400Kj/2 000kcal. Netreba však zabúdať, že hodnota referenčného príjmu sa mení v závislosti od veku, pohlavia, fyzickej aktivity či zdravotného stavu.
• 100 gramov alebo 1 porcia. Aby ste sa nestratili pri rôznych baleniach a veľkostiach výrobkov, na obale vždy nájdete jednotné porovnanie výživových hodnôt na 100 gramov alebo 100 mililitrov. Niektorí výrobcovia udávajú aj hodnoty pre 1 porciu.