Podľa dozorového prokurátora Michala Šúreka sa niektorí členovia takáčovcov rozhodli spolupracovať, na základe čoho obvinili osem osôb zo skutkov založenia zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupcie alebo zneužívania právomoci verejného činiteľa. „Spomedzi ôsmich obvinených sa šesť osôb úplne priznalo ku skutkom,“ povedal Šúrek s tým, že dôkazná situácia bola napríklad podporená listinnými dôkazmi. V kauze Božie mlyny sú dve osoby momentálne stíhané väzobne a pri troch bolo rozhodnuté o zaistení majetku.
Výpovede svedkov boli podľa Šúreka podporené aj ďalšími, najmä listinnými dôkazmi. "Na počiatku vznesených obvinení neboli len jednotlivé osamotené výpovede. Treba dať do pozornosti, že tieto výpovede sa postupne začali spájať do ucelených celkov," zdôraznil.
V tejto kauze bol zadržaní aj exšéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó ale aj bývalý SIS-kára František Böhm. Polícia zadržala Makóa 17. septembra 2020. Pre postoj k trestnému konaniu ho dozorový prokurátor 13. novembra 2020 prepustil z väzby.
Po kauze Božie mlyny nasledovala akcia Očistec, pri ktorej bol zadržaný napríklad bývalý šéf polície Tibor Gašpar. Z 18 obvinených osôb v rámci kauzy Očistec sa desať priznalo. V prípade ôsmich osôb sa rozhodlo o zaistení majetku. Uviedol to prokurátor Ondrej Repa. Doplnil, že sedem osôb je v rámci akcie Očistec stíhaných väzobne. Obvinenia sa týkajú zločinu založenia a zosnovania zločineckej skupiny, prijímania úplatku a podplácania, ale aj trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.
Prokurátor ÚŠP deklaruje, že ani v tejto kauze nejde o stíhanie na základe jednej či dvoch výpovedí kajúcnikov. Dôkazný stav je, ako tvrdí, vyššej kvality. "Trestnú činnosť odkrýva viacero osôb. Naďalej existujú podozrenia aj z trestnej činnosti, pre ktoré doposiaľ obvinenie vznesené nebolo," poznamenal Repa. V kauze sa podľa neho naďalej koná a realizujú sa a sú plánované aj ďalšie výsluchy.
Repa zároveň informoval, že došlo aj k zaisteniu celého majetku pri ôsmich obvinených v tejto kauze. "Vzťahuje sa to aj na osoby, ktoré spolupracujú s orgánmi činnými v trestnom konaní," doplnil.
V rámci akcie Babylon, pri ktorej zadržali napríklad bývalého predstaviteľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľubomíra Arpáša, sú podľa Repu momentálne stíhané štyri osoby, konkrétne pre trestné činy vydierania a legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Repa spresnil, že v tejto trestnej veci sa podarilo zaistiť vyše milióna eur.
Pokiaľ ide o akciu Judáš, pri ktorej bol zadržaný aj, dnes už zosnulý, bývalý policajný prezident Milan Lučanský, podľa prokurátora Petra Kysela je v rámci akcie momentálne stíhaných šesť osob pre korupciu, vydieranie alebo vyzradenie utajenej skutočnosti. Pri dvoch osobách bolo rozhodnuté o zaistení majetku. „Môžem úplne vylúčiť politický motív trestných stíhaní,“ dodal Kysel s tým, že osoby, ktoré sa vyjadrujú v podobnom duchu, tak robia bez znalosti dôkaznej situácie.
Ozrejmil, že všetky obvinenia sú okrem výpovedí tzv. kajúcnikov, teda spolupracujúcich obvinených, založené aj na výpovediach viacerých svedkov či listinných dôkazoch. "Vždy ide o trestné veci len na základe dôkazného stavu, ktorý vyšiel z vyšetrovania. Inštitút spolupracujúceho obvineného sa využíva od roku 2003, a to aj v iných krajinách," vysvetlil Kysel.
Rovnako odmietol špekulácie okolo schválenia kolúznej väzby viacerým obvineným. Vo všetkých kauzách podľa neho dôvodnosť väzby potvrdil Špecializovaný trestný súd aj Najvyšší súd SR. "Navyše mnoho obvinených sa do kolúznej väzby dostalo už z vykonávania kolúznych aktivít, nie z obavy vykonávania možných kolúznych aktivít, čo je rozdiel," zdôraznil prokurátor. Obvinení sa tak už mohli pokúšať napríklad ovplyvňovať svedkov.