Ukrajinská vláda podľa tlačovej agentúry Reuters vyhlásila, že vo februári očakáva dodávku 100.000 až 200.000 dávok vakcín od spoločností Pfizer a BioNTech na základe globálnej schémy COVAX.
Ukrajina dosiaľ neschválila žiadny typ vakcíny, tamojšie úrady však opakovane tvrdia, že Kyjev neschváli používanie vakcín z Ruska, s ktorým má Ukrajina naštrbené vzťahy.
"Jedna politická sila práve vytvorila hystériu ohľadom registrácie ruskej vakcíny. Hovorím však: Môžete byť hysterickí veľmi dlho, ruskú vakcínu v (našej) krajine nikto nezaregistruje," vyhlásil počas brífingu vysielaného v televízii ukrajinský minister zdravotníctva Maksym Stepanov.
Biolik, ukrajinská farmaceutická spoločnosť podporovaná Viktorom Medvedčukom - prominentnou ukrajinskou opozičnou osobnosťou naklonenou Rusku -, začiatkom januára oznámila, že požiadala o štátne povolenie na výrobu ruskej protikoronavírusovej vakcíny Sputnik V, čo je podľa Reuters citlivým krokom vzhľadom na súčasné vzťahy medzi Kyjevom a Moskvou.
Krajiny sa dostali do sporov po ruskej anexii ukrajinského polostrova Krym v roku 2014 a zapojení sa Moskvy do konfliktu v oblasti Donbasu na východe Ukrajiny, ktorý si podľa Kyjeva vyžiadal už 14.000 mŕtvych.
Gamalejov vedecko-výskumný inštitút epidemiológie a mikrobiológie, ktorý vakcínu Sputnik V vyvinul, vyhlásil, že účinnosť ruskej vakcíny nemôže ovplyvniť žiaden z nových kmeňov koronavírusu.
Rusko si zaregistrovalo danú vakcínu - pomenovanú po družici zo sovietskej éry - vlani v auguste a až následne začalo s jej rozsiahlym klinickým testovaním, čo znepokojilo niektorých expertov.
Sputnik V si odvtedy objednali už viaceré krajiny sveta vrátane Bieloruska, Argentíny či Iránu.
Rusko minulý týždeň požiadalo o registráciu vakcíny aj v Európskej únii, zatiaľ čo Maďarsko ako prvý členský štát EÚ nakúpilo dva milióny týchto vakcín ešte predtým, ako ich schválil Brusel.