Podľa jeho slov o nákupe bude ešte telefonicky hovoriť s čínskym ministrom zahraničných vecí Wang Imom.
"Po tom, čo maďarský Národný ústav farmácie a bezpečnosti potravín (OGYÉI) vydal povolenie pre čínsku vakcínu Sinopharm, sa otvorila cesta k nákupu tejto očkovacej látky. Príslušnú dohodu sa podarilo podpísať v poludňajších hodinách," napísal šéf maďarskej diplomacie.
Vakcínu z Číny dovezú podľa rezortu maďarskej diplomacie v štyroch etapách - v priebehu štyroch mesiacov.
Šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová v piatok informovala o udelení povolenia pre čínsku vakcínu a dodala, že výrobný proces preverovali v Pekingu experti ústavu OGYÉI. Ide o vakcínu podmienečne schválenú v Číne vlani 30. decembra. V tejto ázijskej krajine ju podávajú ľuďom vo veku 18 - 59 rokov. Výrobca tvrdí, že analýza výsledkov tretej fázy klinických testov potvrdila 79,3-percentnú účinnosť v boji proti nákaze novým druhom koronavírusu.
Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok ráno vyhlásil, že ak do Maďarska príde čínska vakcína, tak do marca bude možné zaočkovať 1 760 000 ľudí.
V Maďarsku od vypuknutia pandémie zaznamenali 364 909 prípadov nákazy koronavírusom a 12 374 súvisiacich úmrtí. Dosiaľ tam zaočkovali 175 283 osôb, najmä zdravotníkov, z ktorých už 37 727 ľudí dostalo aj druhú dávku vakcíny.