5. Deti zo socio-ekonomicky slabších rodín
Ako sa u nich prejavuje: v rodinách je veľký stres, prípadne už pred pandémiou to nebolo ideálne. Odstup od rovesníkov sa zväčšuje, čo umocňujú sociálne siete a prezentovanie sa do okolia vyšším životným štýlom. Deti sú doma s rodičmi, ktorí nie sú vždy podporujúci.
Čo pomáha?
Otvoriť pre ne čo najskôr možnosť vzdelávania a kontaktov, dobré slovo, mimoškolské aktivity, prejaviť o ne záujem, o ich citový svet
6. Mladší ľudia v produktívnom veku – rodičia
Ako sa u nich prejavuje: izolácia spôsobuje rodičovské vyhorenie ako dôsledok povinností, kombinácie práce, práce z domu a starostlivosti o deti spolu so zníženou možnosťou na využívanie tradičných zdrojov sebapodpory – fyzickej aktivity, stretávania sa s priateľmi.
Čo pomáha?
Nezabúdať na seba, aj sebe dopriať starostlivosť, treba si oddýchnuť, poľaviť z nárokov na deti, nemusí byť všetko 100%-tné
7. Seniori
Ako sa u nich prejavuje: pocity osamelosti sú znásobené tým, že starší ľudia, ktorí už nepracujú, majú menej aktivít, prípadne to, čo boli zvyknutí robiť, teraz robiť nemôžu. Celkové pocity môže ovplyvňovať aj fakt, že sú ohrození koronavírusom najviac z o všetkých. Mnohým chýba kontakt s rodinou, vnúčatami, priateľmi. Tieto potreby sú suplované cez telekomunikačné technológie
Čo pomáha?
Vypočuť si ich problémy, prejaviť záujem, byť s nimi trpezlivý, musia sa vyrozprávať z frustrácie, nemôžeme na nich zabúdať
Mirka Lacová, arteterapeut
- K aktivácii niektorých našich obyvateľov využívame aj antistresové maľovanky, zvlášť v tomto COVID-ovom období. Je to dobrý nástroj, aby sa klienti venovali činnostiam, ktoré majú radi. Majú k dispozícii pastely, farbičky v maximálnej farebnej škále, aby bolo z čoho vyberať. Lebo farby sú v živote dôležité, prispievajú k aktivite našich zmyslov. Upokojujúci účinok maľovaniek vzniká vo chvíli, keď človek nechce na nič myslieť. Len sa ponorí do sveta farieb a užíva si naplno samotné vyfarbovanie.
Čo spôsobuje sociálna izolácia
Mária Balážová, psychologička
- Izolácia vplýva na zdravie fyzické - priberanie na váhe, poruchy spánku a podobne – a aj na to psychické. Najčastejšími symptómami v oblasti duševného zdravia môžu byť úzkostné stavy, obavy o zdravie blízkych a svoje zdravie, niektoré z týchto stavov môžu prechádzať až do paniky, pre ktorú sú typické výrazné fyzické prejavy ako búšenie srdca, závraty, strach z toho, že umriem, že mám infarkt. Takýto zážitok môže veľmi otriasť človekom a jeho pocitom bezpečia. Izolácia tiež môže spúšťať depresívne nálady, človek stráca radosť zo života, z činností, ktoré ho predtým bavili.
Viac násilia v domácnostiach
Robert Krause, psychológ
- Vnímame zvýšený výskyt násilného správania, eskalácií konfliktov, ale aj zníženej frustračnej tolerancie. Dospelí jednotlivci prešli na prácu z domu, a tak zdieľajú priestor na oddych s pracovným nasadením, ale aj inými členmi domácnosti, ktorí majú školské či pracovné povinnosti. Počas pandémie je pre mnohých ľudí veľmi náročné prispôsobiť sa neustále sa meniacim podmienkam prostredia, a preto sa sociálna izolácia prejavuje zvyšovaním úrovne stresu.
Vedeli ste?
Osamelosť môže pokaziť zdravie viac než obezita. Ukazujú to desiatky rokov výskumu. Pivo a guláš s priateľmi tak môžu zdraviu prospieť viac, ako starostlivo odvážená dávka šalátu pred televízorom.