Vysielač Dubník, ktorý je dnes najvyššou stavbou Slovenska, postavili po druhej svetovej vojne. „Dokončený bol v roku 1961. Bol to obdivuhodný výkon. O to väčší, že Československo vtedy nemalo prístup k najmodernejším technológiám, lebo na socialistické krajiny bolo uvalené embargo,” vysvetľuje architekt Rastislav Mochnacký.
Rozstrieľaný tankom
Veža podľa architekta zažila krušné časy najmä v roku 1968. „Okupanti sa snažili prerušiť vysielanie, ktoré bolo zamerané proti ich vpádu do Československa, preto vysielač rozstrieľali tankom. Aj by som bol zvedavý, ako sa tam ten tank vyštveral. Neskôr sa ju našťastie podarilo opraviť,“ hovorí architekt.
Stavba 24. februára oslávi 60 rokov od svojho postavenia. Dubník leží v Slánskych vrchoch. Prevádzkuje ho spoločnosť Towercom. Na jeho stránke sa uvádza, že stojí v nadmorskej výške 875 m. V tesnej blízkosti je Opálový náučný chodník, neďaleko ležia opálové bane. Vysielač má rovnakú konštrukciu ako vysielač Suchá hora pri Banskej Bystrici. Je zaistený oceľovými lanami, ktoré smerujú do troch strán.
Stavba v číslach
Rok dokončenia: 1961
Výška: 318 m
Nadmorská výška: 875 m