K razii došlo krátko nato, čo si pustil jazyk na špacírku Imreczeho viceprezident Daniel Čech, ktorý sedí vo väzbe už takmer dva mesiace.
S Imreczem sa spájajú viaceré kauzy, ako napríklad tajné nakupovanie IT systémov bez oficiálnych tendrov či podhodnotené preclievanie textilu z Ázie. V čase Imreczeho šéfovania Finančnej správe bolo podozrivo zastavené vyšetrovanie vratky DPH pre firmu Ladislava Bašternáka. Bývalá pracovníčka daňového úradu v tom čase tvrdila, že prípad nebol prešetrený aj pre tlak z jeho strany.
On obvinenia odmietal a vysvetľoval, že všetko bolo v súlade so zákonom. Imreczeho zadržali v piatok a odviedli ho na Prezídium Policajného zboru. „Národná kriminálna agentúra zadržala počas akcie s krycím názvom Mýtnik bývalého funkcionára Finančnej správy a ďalších osem osôb v súvislosti s korupciou a machináciami pri verejnom obstarávaní,“ povedal hovorca polície Michal Slivka.
Nabonzoval ho bývalý podriadený?
Od decembra minulého roka sedí vo väzbe Imreczeho bývalý podriadený Daniel Čech, ktorý začal s políciou spolupracovať. Práve s jeho výpoveďou môže súvisieť akcia Mýtnik, pri ktorej bol okrem Imreczeho obvinený aj oligarcha Jozef Brhel. Ide o bývalého poslanca strany HZDS a neskôr blízkeho človeka Smeru. Brhela sa zadržať nepodarilo, pretože by sa mal podľa Denníka N nachádzať na ostrove v Atlantickom oceáne.
Hovorca Brhela uviedol, že všetky obvinenia, ktoré sú postavené len na výpovediach kajúcnikov, odmieta. „Navyše v IT sektore, ktorého sa podľa medializovaných informácií obvinenia majú týkať, už nepôsobí viac ako desať rokov,“ dodal hovorca s tým, že sa vráti na Slovensko, keď bude vyzvaný. Zadržať chceli aj podnikateľa Michala Suchobu, no zdržiava sa v Spojených arabských emirátoch.
Brhel sa spomína už dlhšie v súvislosti so Smerom. Jeho meno padlo aj v údajnom spise SIS Gorila. „Haščák vymenúva 5 akcionárov Smeru: Juraj Široký, Vladimír Poór, Martin Glváč (Fedor Flašík), Jozef Brhel a Ivan Kiňo. Okrem Glváča a Brhela (Haščák ho ako jediného osobne nepozná) sú to všetko neschopní ľudia,“ píše sa v ňom o stretnutí Haščáka s Malchárkom. Fico po zadržaní Imreczeho reagoval len otázkou, že čo on s tým má a označil to za politickú objednávku.
O chode Finančnej správy mohol byť dobre informovaný aj Imreczeho další podriadený - Ľudovít Makó. Ide o kajúcnika z akcie Božie mlyny, ktorý prehovoril o viacerých nečestných praktikách, pričom svoje svedectvá vymenil za slobodu, ktorú si užíva už niekoľko mesiacov. Či vo svojich výpovediach spomenul aj Imreczeho, zatiaľ nie je jasné. Akcia Mýtnik pokračovala v piatok aj v luxusnom hoteli v Bratislave, ktorý je spájaný s oligarchom Jurajom Širokým, no kancelárie tam má aj Brhel.
Koho zadržali
- František Imrecze (bývalý šéf Finančnej správy)
- Peter Brhel (brat mecenáša Smeru Jozefa Brhela)
- Milan Grega (bývalý šéf IT Finančnej správy)
- Jana Rovčaninová (konateľka spoločnosti Allexis, ktorú vlastní Michal Suchoba)
- Pavol Boško
- celkovo deväť ľudí
- Jozef Brhel a Michal Suchoba sú obvinení, no zadržať sa ich nepodarilo, pretože sú v zahraničí
František Imrecze (48)
- Bývalý riaditeľ Finančnej správy
- Bol nominantom strany Smer-SD a priamym podriadeným exministra financií Petra Kažimíra, ktorý v súčasnosti šéfuje Národnej banke Slovenska.
- Za jeho vedenia správa zastavila vyšetrovanie vratky DPH pre firmu odsúdeného podnikateľa Ladislava Bašternáka a nakupovala drahé IT systémy. Niektoré boli zaobstarané tajne, bez oficiálnych tendrov.
- Rezignoval po kauze colných podvodov, ktoré sa týkali podhodnoteného preclievania textilu z Ázie. Na problém upozornil aj Európsky úrad pre boj proti podvodom.
- V piatok ho zadržali pre podozrenia z korupcie a machinácií pri verejnom obstarávaní.
- Od decembra sedí vo väzbe aj jeho viceprezident Daniel Čech, ktorého zadržali pri akcii Judáš. Ten sa rozhodol spolupracovať.
Jozef Brhel (59)
- Exposlanec HZDS a bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva
- Po rozpade strany sa priblížil Smeru.
- Jeho meno sa spomína v nahrávke Gorila. Šéf Penty Jaroslav Haščák ho spomínal ako „akcionára“ Smeru.
- Bohumil Hanzel, ktorý spoluzakladal Smer, tvrdil, že videl notársky overenú kópiu zmluvy medzi expremiérom Robertom Ficom a skupinou podnikateľov vrátane Brhela, ktorou si delili kandidátku.
- Jeden z najvplyvnejších ľudí z oblasti energetiky. Podniká aj v oblasti informačných technológií.
- Majetok jeho rodiny bol v roku 2019 odhadovaný na 200 miliónov eur.
- Podľa denníka SME súvisel zásah s utajovanými zmluvami firmy Allexis, ktoré uzatvorila Finančná správa.
- Obvinený je práve Brhel ako hlava organizovanej skupiny, ktorú mal tvoriť aj Imrecze či podnikateľ Michal Suchoba.