Koniec lockdownu malo zaručiť plošné testovanie, tento plán však zhatili nebezpečné mutácie, ktoré sa šíria po svete. Premiér Igor Matovič (47), ktorý má väčšinou posledné slovo, aspoň naznačuje, akú má predstavu o postupnom uvoľňovaní.
Zlá epidemiologická situácia hrá proti tomu, aby bol lockdown zrušený. Matovič však načrtol, kedy by mohli na prezenčnú výučbu nastúpiť aspoň niektoré ročníky. Za reálne považuje, že sa prváci a druháci na základnej škole dostanú do škôl o týždeň, čiže 8. februára.
Ďalšie ročníky budú podľa jeho slov prioritou vlády. Fungovať by vraj mohlo testovanie kloktaním, ktoré už v decembri skúšali na troch školách, no ceny týchto testov sa mu zdajú prehnané. Ďalšiu možnosť vidí v testoch, ktoré sa nemusia zavádzať tak hlboko do nosohltana.
Rovnaký názor zastáva šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár. Hovorí, že najradšej by začal otvárať školy o týždeň-dva s testovaním žiakov aj ich rodičov. „Deti sú zbesnené, dištančné vzdelávanie cez obrazovky je nedostatočné. Ale nechal by som to na odborníkov, nechal by som to na COVID automat,“ povedal Kollár v diskusii v RTVS.
Koaličné hádky pre COVID automat
Spomínaný automat je posledné dni v koalícii najhorúcejšou témou, na ktorej sa partneri nevedia dohodnúť. Jeho súčasťou je totiž aj pravidelné testovanie. V praxi by to znamenalo, že do práce či obchodu by vás pustili len s negatívnym certifikátom. Proti tomu sa však ohradila Veronika Remišová. „Kolegov som upozorňovala, že spustenie COVID automatu v súčasnej situácii bude znamenať nekonečnú sériu celoplošných testovaní. Bez testu sa nebude dať dostať do práce. V praxi je to nerealizovateľné,“ hovorí Remišová.
Sulík: Ďalšie testovanie už nepodporíme
Richard Sulík jej dal za pravdu. Hovorí, že ďalšie testovania sa už nechystajú podporiť. Problém mali už aj s januárovým kolom. „Dohoda, ktorú sme urobili pred vyše týždňom, bola práve o tom, že tá časť COVID automatu, ktorá sa týka testovania, bude nahradená tou dohodou, ktorú máme - jedno kolo celoplošného testovania,“ skonštatoval Sulík. Matovič sa však proti tomuto tvrdeniu ohradil.
„Je to vymyslené, žiadnu takú dohodu neregistrujem. Pripadá mi to ako materská škôlka,“ povedal premiér v Na telo s tým, že sa dohodli len na tom, že od 8. februára platí COVID automat a čo z neho vyplýva, to rešpektujú. Kollár takisto nechce meniť automat, testovanie však odmieta.
Matovič netají obavy z rýchleho uvoľňovania opatrení. „Rakúsko a Nemecko hovoria, že budú uvoľňovať pri incidencii 50 prípadov na 100-tisíc obyvateľov za 7 dní. Naša situácia je dnes približne 13-násobne horšia,“ povedal Matovič. Konečné rozhodnutie týkajúce sa otvárania škôl aj otvárania ekonomiky by mohlo padnúť dnes na koaličnej rade.
Budeme sa očkovať ruskou vakcínou ?!
- Premiér Matovič informoval, že Slovensko diskutuje s okolitými štátmi o tom, ako nakupovať ďalšie vakcíny.
- Nevylúčil, že sa v budúcnosti budeme očkovať aj tou ruskou či čínskou, no chce počkať na rozhodnutie Bruselu.
- Ruský Sputnik už nakúpili Maďari, konajú však na vlastnú päsť, keďže v EÚ táto vakcína schválená nie je.
- „Ja osobne nemám nič proti ruským a čínskym vakcínam. Je najmenší problém, ak by Sputnik bol schválený orgánmi EMA, aby sa ním očkovalo. Možno potom budeme môcť dať ľuďom vybrať, aby sa očkovali podľa geopolitických preferencií,“ povedal Matovič.
- Premiér vkladá nádeje aj do čerstvo schválenej vakcíny od AstraZeneca. Podľa neho by ju mohli odporúčať ľuďom mladším ako 55 či 60 rokov.
- Šéf parlamentu Boris Kollár zase prisľúbil, že žiadni poslanci už nebudú očkovaní prednostne, ak nepracujú v takzvanej prvej línii, alebo patria medzi rizikové skupiny.