Reklama

Útoky na zvieratá v Košiciach pokračujú, novým terčom sa stalo vtáctvo: Neznámy strelec vyčíňal na zaľudnenom sídlisku

Útoky na zvieratá v Košiciach pokračujú, novým terčom sa stalo vtáctvo: Neznámy strelec vyčíňal na zaľudnenom sídlisku

Zdroj: Patrik Struk, Nový Čas

Reklama

Košicami otriasa ďalší prípad streľby na zvieratá. Po takmer fatálnom postrelení na psa v polovici decembra 2020 v košickej Barci sa podobný scenár odohral na Sídlisku KVP, terčom sa tentokrát stali operence.

Zranené a mŕtve holuby a krkavce našla členka občianskeho združenia SOS linka pre zvieratá v núdzi Mária Barátiová (60) ešte v decembri okolo frekventovaného nákupného centra. Keď našla mŕtve vtáky aj v januári, začalo to byť podozrivé a jedného zobrala na röntgen. S hrôzou zistila, že v tele sa nachádzajú náboje a broky.

Mária spomína, že prvého zraneného a aj mŕtveho holuba našla koncom decembra 2020 už so staršími zraneniami. „Ďalšieho rovnako zraneného a aj mŕtveho som našla v úvode januára, to zranenie bolo čerstvé, tak som s ním šla na Univerzitu veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach dať ho ošetriť. Veterinár skonštatoval, že zranenie je skutočne čerstvé a jednoznačne strelné poranenie,” uviedla Mária.

Mŕtveho jedinca podrobili skúmaniu cez röntgen a zistili, že mestského operenca zabila diabolka alebo podobná olovená strela. „Posledného zraneného som našla 11. januára, ale to zranenie už nebolo nové, ale rovnaké ako u tých predchádzajúcich,” skonštatovala. Mária spomína, že podobný prípad na rovnakom mieste sa stal aj v máji 2019, kedy mali k streľbe aj svedka. Podľa slov Márie vtedy polícia prekvalifikovala ich trestné oznámenie na prečin, vinníka však nenašli. „Naše občianske združenie SOS linku pre zvieratá v núdzi pripravuje trestné oznámenie a písomné oznámenie na Mestskú časť Košice Sídlisko KVP k tomto skutku,” uviedla členka združenia.

Podľa jej slov už nejde len o holubov, ktoré ako jediné vtáky na Slovensku nie sú je chránené, ale aj o zdravie a život miestnych obyvateľov. „Strieľať v intraviláne je zakázané. Pohybujú sa tu ľudia, deti i matky s bábätkami. Nerozumiem ani tomu, že by niekomu vadili. Vôbec tu nie sú premnožené, ako v iných častiach mesta,” zhodnotila s tým, že o streľbe na rôzne druhý vtákov na sídlisku im svedčia aj ostatní obyvatelia. Mária doma uchýlila troch zranených holubov, ktorí budú prevezení do Záchrannej stanice pre zranené živočíchy v Zázrivej. „Tu sa budú rehabilitovať. Ak už nebudú vedieť samostatne fungovať, ostanú tam už na dožitie,” zakončila Košičanka.

Likvidácia áno, ale rukami odborníkov

Zraneného holuba na UVLF ošetroval skúsený odborník na vtáctvo a prednosta Kliniky vtákov, exotických a voľne žijúcich zvierat Ladislav Molnár. „Išlo o lokálne poranenie, veľmi podobné poranenie strelnou zbraňou. Vták mal zlomené krídlo,” zhodnotil Molnár. Podľa jeho slov je tento nešťastný incident len dôsledkom zanedbania problému množenia holubov miestnymi samosprávami.

„Ľudia to potom berú do vlastných rúk, lebo nemajú inú možnosť, ako proti tomu bojovať. Ideálne by bolo keby ich mesto odchytávalo. Je veľa firiem, ktoré problematikou zaoberajú. Holub nie je nijako zákonom chránený, ťažko by sa dalo človeka odsúdiť za jeho zabitie, nemáme na to jednoznačnú legislatívu. Použitie strelnej zbrane v zahraničí je legitímny spôsob likvidácie zvierat, ale rozhodne by to malo byť kontrolované a v rukách odborníka, ktorý vie, ako so zbraňou narábať, vie čo môže minúť a používa presné strelivo,” zhodnotil Molnár.

Autor: Patrik Struk

Súvisiace