Starčekovia a starenky mali slabosť, nechutenstvo do jedla, mnohých trápili kríže a mali občasné hnačky. Napriek tomu chorobu znášali statočne aj vďaka personálu, ktorý im všemožne pomáhal. V situácii, kedy si vírus vyberá obete práve spomedzi takýchto odkázaných rizikových skupín, môžu hovoriť Žilinčania o obrovskom šťastí. Minulý rok sa totiž v zariadení Úsmev obišiel bez komplikácií. „Trocha ma bolia kĺby a už mi pár dní nechutí jesť, ale dá sa to zvládnuť,“ povedala starenka Ria (85) zo Žiliny, ktorá žije v domove. Len na občasnú slabosť ,,či pobolievanie hlavy“ sa posťažoval ďalší klient, dôchodca Jojo (75).
O nakazených sa starali zamestnanci zariadenia v päťdňových intervaloch. Niekoľko dní ani nechodili domov za svojimi rodinami, deťmi, v zariadení sa stravovali aj prespávali. „Napriek maximálnej vyťaženosti sa snažíme zo všetkých síl, aby sa úsmev na tvárach nezmizol, ale naopak, aby sme tento úsmev vykúzlili aj na tvárach našich seniorov. Nie je to ľahké, pretože našim seniorom chýba osobný kontakt so svojimi príbuznými. Snažíme zo všetkých síl, aby aj vďaka našej blízkosti a starostlivosti naši seniori toto ťažké obdobie zvládli,“ tvrdil svorne personál zariadenia.
Navliecť si ochranný odev, ktorý tu dostal názov snehuliak, trvá pätnásť minút, ešte ťažšie je sa však z neho vyzliecť. „Kým sa vyzlečiem, veru to trvá aj polhodinu alebo najmenej dvadsať minút. Snehuliaka musíme špeciálne zakonzervovať a ide na likvidáciu, druhýkrát si ho už neobliekame. Po vyzlečení musíme spodný odev vyzliecť a dávame ho dezinfikovať pod špeciálnu germicídnu lampu. Následne celé telo, najmä ruky, dezinfikujeme. Také sú protiepidemické nariadenia. Musíme byť veľmi obozretní, v strehu, aby sme danú situáciu zvládli,“ hovorí sestra Mária, ktorá v zariadení pracuje už 21 rokov.
V zariadení Úsmev sú momentálne obmedzené všetky spoločenské aktivity. Od obetavého personálu však seniori dostávajú knihy, časopisy, posielajú im krížovky či omaľovánky pre dospelých, aby si skrátili chvíle osamote. Najhoršie na celej situácii je, že nemôžu vidieť svojich blízkych, pretože sú izolovaní a kvôli bezpečnosti platí aj zákaz návštev až do odvolania. „Nikto z blízkych nemôže prísť na návštevu a nemôžeme sa ísť ani nachvíľku vyvetrať, prejsť a stretnúť s ostatnými. To nám vadí asi najviac. Vieme, že ľudia okolo nás robia všetko pre to, aby nás ochránili pred chorobou, tak to nejako musíme zvládnuť,“ hovorí babka Ela (80) , ktorá je v Úsmeve 16 rokov.
„V zmysle zvýšených preventívnych opatrení je seniorom meraná telesná teplota a sledované sú zmeny na zdravotnom stave, najmä respiračné problémy. V zaradení je taktiež vykonávaná priebežná priestorová ohnisková dezinfekcia a dezinfekcia kontaktných plôch,“ informoval hovorca mesta Žilina Vladimír Miškovčík, ktorý doplnil, že kapacita zariadenia Úsmev je 64 klientov, z nich piati sú aktuálne v domácom prostredí. Personál zariadenia tvorí 34 pracovníkov, z nich polovica v domove aj aktuálne žije. Po celý čas trvania pandémie zatiaľ nikoho nehospitalizovali, s výnimkou jednej klientky, ktorej ťažkosti nesúviseli s ochorením Covid-19.
Momentálne je situácia v zariadení stabilizovaná. Všetci klienti sú podľa informácie z pondelka 25. januára v dobrom zdravotnom stave. Posledné testovanie na ochorenie COVID-19 zachytilo jedného pozitívneho klienta, ktorý je zatiaľ bezpríznakový a zostáva v prísnej karanténe. Na základe vývoja situácie, zariadenie pre seniorov – Úsmev plánuje v čo najkratšom možnom čase dobrovoľné zaočkovanie klientov. Väčšina zamestnancov zariadenia očkovanie proti COVID-19 už absolvovala.