Kamarátka Mariána Kočnera (57) síce hovorí, že ich užila kvôli problémom so spánkom, no ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (46) podnikla preventívne kroky a incident považuje za pokus o samovraždu. Ako sa dostala k antidepresívam? Jankovská oslávila nedávne 50. narodeniny vo väzbe, kde sedí už takmer rok. Nedávno sa síce pokúšala vymeniť svoje svedectvá za slobodu, no súd jej nevyhovel. Podľa odborníkov hovorí príliš málo na to, aby ju pustili.
Kým pred pár mesiacmi držala vo väzbe protestnú hladovku, teraz spôsobila rozruch opäť. V banskobystrickej väzbe sa totiž v nedeľu predávkovala liekmi. „Môžeme potvrdiť, že pri bežnej kontrole krátko predpoludním príslušníci z ústavu Banská Bystrica pri komunikácii s obvinenou spozorovali, že nereaguje obvyklým spôsobom,“ opísal incident hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla.
Jankovskú najskôr vyšetril lekár vo väznici, ten však následne odporučil prevoz do Fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici. Odtiaľ ju zas v pondelok previezli do nemocnice pre obvinených a odsúdených v Trenčíne, kde ju chcel navštíviť jej advokát Peter Erdös. „Bol som tam, ale vzhľadom na nedeľné udalosti a prevoz do nemocnice sa moja klientka necítila na to, aby sa so mnou stretla. Takže nebol som s ňou, ale plánujem ju v utorok opätovne navštíviť. Dúfam, že na tom bude lepšie,“ povedal advokát. Dodal, že Jankovská komunikuje a je pri vedomí, no bližšie informácie nevie. Keďže nie je jej príbuzný, tak ho nemohli informovať o jej zdravotnom stave.
Lieky dostáva na týždeň vopred
Po pondelkovom rokovaní vlády uviedla ministerka Kolíková, že zriadila komisiu na prešetrenie tejto udalosti. Chce vedieť podrobne, čo sa udialo a či boli dodržané všetky predpisy. „Tie lieky, o ktorých mám vedomosť, nie sú také, že by mohlo prísť k poškodeniu zdravia. Jej vyjadrenie je, že vysokú dávku zobrala, pretože nemohla zaspať,“ tvrdí Kolíková. Pochybnosti však vyvoláva to, ako sa bývalá štátna tajomníčka dostala vo väzbe k takému množstvu liekov, že sa predávkovala.
„Dávka daných liekov jej bola poskytnutá na týždennej báze, ktoré potom následne sama užívala,“ vysvetlila ministerka. Jankovská si ich teda dávkovala sama. Vo väzení vraj neplatí pravidlo, že by sa lieky poskytovali pod dozorom a to pravidelne každý deň. Pri závažnejších liekoch však platí, že ich užívanie kontroluje dozorujúca stráž na dennej báze. Kolíková chce tento systém prehodnotiť a zjednotiť.
Bol to pokus o samovraždu?
Ministerka hovorí, že z preventívneho dôvodu evidujú prípad ako pokus o samovraždu. „S ohľadom na to množstvo liekov, ktoré komunikovala, tak sa javí, že mohla mať iný zámer ako ten, že chcela mať pokojnejší spánok,“ dodala. Či bude Jankovská pod dohľadom psychiatrov a bude mať nariadené pravidelné kontroly, závisí od pozorovania v trenčianskej nemocnici. Tam bude monitorovaná minimálne niekoľko dní. Nateraz ministerka spravodlivosti dôvod na demisiu nevidí a nesúhlasí s tvrdením, že by vo väzbe bol niekto týraný.
Incident sa odohral mesiac po tom, čo vo väzbe spáchal samovraždu bývalý policajný prezident Milan Lučanský. Ten tri týždne pred smrťou skončil takisto v nemocnici, pokus o zabitie sa odmietol, malo ísť o zranenie oka, ktoré si spôsobil pádom na roh postele. Koncom decembra ho našli obeseného v cele. Jeho smrť takisto prešetruje špeciálna komisia a vo veci sa vedie aj vyšetrovanie.
Užitie liekov sa kontroluje, len ak hrozí riziko
Monika Kacvinská, hovorkyňa ZVJS
- V prípade predpísaných alebo povolených liekov ich musí väznená osoba užívať len podľa pokynov služobného lekára. V opačnom prípade sa dopúšťa disciplinárneho previnenia. (...) Poučenie, počet predpísaných balení, dávkovanie a spôsob užívania liekov sa čitateľne vyznačí v dekurze zdravotnej dokumentácie. Lieky predpisované alebo povolené väznená osoba užíva buď samostatne, čiže väznená osoba dostane originálne balenie lieku, na ktorom sa vyznačí dátum vydania, dávkovanie a označenie povolenia s menovkou lekára.
Druhý spôsob je realizovaný pred určeným príslušníkom zboru, ktorý vydáva lieky na okamžité užitie, a to v prípadoch, ak je dôvodné podozrenie na možné zneužitie liekov, hrozby zámernej otravy liekmi a s prihliadnutím na rozumovú a vôľovú vyspelosť a zdravotný stav väznenej osoby a o jeho realizácii rozhoduje služobný lekár. Následne sa určený príslušník zboru presvedčí, či väznená osoba podaný liek užila (väznená osoba pred príslušníkom vloží liek do úst, zapije ho tekutinou a otvorí ústa na kontrolu prehltnutia lieku).
10 mesiacov vo väzbe
- 11. marec 2020 - NAKA ju zadržala spolu s ďalšími sudcami pri akcii Búrka. Obvinili ju v súvislosti s nátlakom na sudkyňu Maruniakovú, ktorá rozhodovala o kauze Kočnerových zmeniek v jeho prospech.
- 9. september 2020 - Jankovskej pribudla na krk ďalšia kauza týkajúca sa trenčianskeho podniku Fatima.
- 12. september 2020 - Vyhlásila hladovku, pretože sú podľa nej porušované jej základné práva a slobody.
- 21. september 2020 - Špecializovaný trestný súd rozhodol, že jej predĺži väzbu do marca 2021.
- 2. október 2020 - Nevládze chodiť, prerušuje hladovku a ide pod dohľad lekárov.
- 27. október 2020 - Jankovská začína vypovedať na špeciálnej prokuratúre v Pezinku, jej výsluch trvá niekoľko hodín.
- 25. november 2020 - Bývalá štátna tajomníčka sa priznala k niektorým skutkom.
- 22. január 2021 - Sudca jej zamietol žiadosť o prepustenie. Slobodu chcela na výmenu za svoje svedectvá.
- 31. január 2021 - Vo väzbe sa predávkovala liekmi a opäť skončila pod drobnohľadom lekárov.
- 1. február 2021 - Previezli ju do nemocnide pre obvinených a odsúdených v Trenčíne.