Reklama

Prekonali ste covid? Riaditeľka známych laboratórií priblížila odhaľovanie protilátok: Na toto dávajte pozor

Prekonali ste covid? Riaditeľka známych laboratórií priblížila odhaľovanie protilátok: Na toto dávajte pozor

Zdroj: Istockphoto

Reklama

Viaceré nemocnice a zariadenia buď zavádzajú, alebo rozširujú testovanie na prítomnosť protilátok proti covidu. Patria medzi ne aj zdravotnícke zariadenia siete AGEL SK, ktoré rozširujú portfólio sérologických vyšetrení na prítomnosť protilátok proti vírusu SARS-CoV-2.

Ako uvádza sieť Agel SK, ide o pomerne dostupné, jednoduché sérologické vyšetrenie, ktoré slúži na zistenie možnosti nákazy koronavírusom v minulosti. Tieto testy zisťujú prítomnosť protilátok v krvi, teda imunitnú reakciu organizmu. K tvorbe protilátok dochádza najskôr o 7-10 dní až niekoľko týždňov po prejave symptómov ochorenia COVID-19. V prípade protilátok ide v podstate o nepriamy dôkaz ochorenia. Dokážu určiť úroveň nákazy populácie, nedokážu však zistiť ochorenie dostatočne včas – preto nie sú vhodné na akútnu diagnostiku ochorenia, na ktorú sa používajú citlivé PCR testy.

Sérologické testy na COVID-19 sa zameriavajú na vyšetrenie protilátok IgM, IgG, IgA a celkové protilátky, realizujú sa priamo z krvi. ,,Na základe prítomnosti protilátok sa ukáže, či testovaný v minulosti prekonal ochorenie COVID-19 alebo bol v kontakte s vírusom SARS-CoV-2, aj keď nemusel mať žiadne príznaky ochorenia. V laboratóriu prebehne vyšetrenie jednotlivých protilátok spoľahlivou a citlivou metódou“ vysvetľuje Elena Gaboňová, odborná riaditeľka laboratórií AGELLAB.

Pacienti si podľa jej slov môžu vybrať z dvoch druhov vyšetrení, a to základný panel, ktorý obsahuje vyšetrenia IgG a IgM protilátok. Rozšírený panel k tomu ponúka ešte vyšetrenie IgA protilátok v krvi.

Výsledky testov

Pozitívny výsledok znamená prítomnosť protilátok v krvi, a teda pravdepodobne pozitívny výsledok na ochorenie COVID-19 v minulosti. Negatívny test hovorí o tom, že testovaná osoba nemá protilátky na COVID-19, a teda s veľkou pravdepodobnosťou nemá voči ochoreniu imunitu.

Vytvorenie protilátok trvá určitý čas, ak bola vzorka krvi odobraná príliš skoro po infekcii, negatívny výsledok nemusí znamenať neprítomnosť ochorenia COVID-19 a nevylučuje úplne možnosť infekcie koronavírusom. Práve vo vzorkách odobratých z veľmi včasnej fázy sa môžu namerať negatívne výsledky protilátok, preto sa tento test nepoužíva na diagnostikovanie akútnej infekcie. V priebehu času môžu tieto protilátky klesať.

Autor: © Nový Čas

Súvisiace