Je možné, že niektoré zadané objednávky doručia až v júni, informovala v utorok agentúra Reuters.
Spoločnosti v reakcii na dopyt zvyšujú ceny a pokúšajú sa rozšíriť kapacity už aj tak preťažených výrobných liniek. Čína a India sú najväčšími svetovými výrobcami injekčných striekačiek, uviedli pre Reuters šéfovia týchto firiem.
Vlani v decembri začala firma Zhejiang KangKang Medical Devices dostávať zahraničné objednávky na 10-20 miliónov striekačiek, pričom obvykle prijíma objednávky na približne päť miliónov kusov, priblížil riaditeľ tejto spoločnosti Kuo Čchun.
Ďalší výrobca, Wanbangde Pharmaceutical Holding, sa pokúša do mája štvornásobne zvýšiť svoju výrobnú kapacitu, dovtedy však dokáže dodať iba časť z veľkých objednávok.
Podľa predstaviteľa ďalšej spoločnosti, firmy Shandong Qiaosen, pochádzalo pred vypuknutím pandémie až 90 percent ich klientov z Číny. Zoznam zahraničných klientov však v súčasnosti stále rastie. Pri výrobných linkách, ktoré sú v prevádzke 24 hodín denne, tam momentálne pracuje viac ako 1000 zamestnancov v troch smenách.
Cena injekčných striekačiek sa takmer strojnásobila - z 0,1 jüanu (niečo nad jeden eurocent) na vyše 0,3 jüanu (približne štyri eurocenty), spresnil Kuo Čchun.
Zvyšovanie výrobných kapacít komplikuje blížiaci sa lunárny Nový rok, počas ktorého závody obvykle prerušujú výrobu a zamestnanci majú voľno. Nové vybavenie pre továrne bude pripravené po sviatkoch, ktoré tohto roku pripadajú na 12. februára, dodal predstaviteľ firmy Shandong Qiaosen.