Podľa Špirka prokurátori ÚŠP čelia v súčasnosti aj častejším útokom zo strany odbornej a neodbornej verejnosti. „Podľa môjho názoru neopodstatneným spôsobom atakujú či už prokurátorov ÚŠP, alebo samotnú inštitúciu ako takú,“ povedal kandidát s prihliadnutím na aktuálne kauzy. „Ja osobne vnímam, že doterajšie prostredie ÚŠP sa riadilo spontánne, svojvoľne,“ uviedol Špirko o svojej koncepcii riadenia ÚŠP. Dodal, že chce nastaviť jasné pravidlá riadenia nadriadeného prokurátora, špeciálneho prokurátora a jeho zástupcu.
Špirko v koncepcii navrhuje aj vytvorenie oddelenia vyšetrovania, ktoré by zabezpečovalo vyšetrovanie trestných vecí ÚŠP. Zložené by, ako uviedol, bolo z vyšetrovacích a analytických orgánov. Navyše si myslí, že analytické oddelenia by mali byť na každej prokuratúre. „Vytvorili sa tu určité zoskupenia na riadiacich pozíciách činnosti jednotlivých zložiek Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a tie určitým neštandardným spôsobom zasahovali do jednotlivých či už vyšetrovacích spisov, vedenia vyšetrovania, či priamo do činnosti vyšetrovateľov alebo operatívcov. Čoho prejavom sú aj v dnešnom období trestné stíhania bývalého vedia NAKA,“ vysvetlil Špirko s tým, že práve to sa snaží v koncepcii vyriešiť.
Špirko, ktorý pôvodne dozoroval vyšetrovanie bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) v kauze Ladislava Bašternáka, čelil opakovaným obvineniam. V roku 2016 aj 2017 čelil obvineniu zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. V tejto súvislosti podal Špirko na Kaliňáka trestné oznámenie za snahu o diskreditáciu jeho osoby. „Moje trestné oznámenie, čo som dával, tak tam to bolo ukončené na generálnej prokuratúre, bolo to odmietnuté. Moje obe sťažnosti boli zamietnuté. Avšak po zverejnení Threemy a okolností, ku ktorým sa takýmto spôsobom dopracoval a nejakých poznatkov, ktoré tam vyplynuli, tak zvažujem ich ešte opätovne raz vyhodnotiť v kontexte toho, čo som oznamoval,“ povedal na vypočutí.
Do konfliktu sa Špirko dostal aj s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom, ktorý na neho podal aj návrh na disciplinárnej konanie. Špirko totiž verejne vystúpil pred novinármi s podozreniami voči exministrom Kaliňákovi a Jánovi Počiatkovi a tým údajne porušil interné predpisy generálnej prokuratúry. Ako na vypočutí vysvetlil, disciplinárna komisia ho v jednom prípade oslobodila spod obvinenia a za jeho mediálne vystúpenie bol uznaný za vinného, no trest nedostal.
Špirko po vypočutí médiám povedal, že nepovažuje za nevýhodu, že nemá riadiacu prax. „Nie som poznačený nejakými atribútmi riadenia, nejakými zaužívanými praktikami. Práve prichádzam s tým, čo som pretavil aj do vlastnej koncepcie rozvoja,“ skonštatoval kandidát. Doplnil, že personálu aj peňazí je na takéto reformy dostatok. „Tieto náklady na personálne doplnenie hrubým odhadom predstavujú možno 500-tisíc eur. V našich pomeroch, keďže ÚŠP vyšetruje naozaj najzávažnejšiu trestnú činnosť, je to hodnota jednej vratky v jeden trestnej veci. Štát nemôže jednoducho prehliadať potreby špeciálnej prokuratúry,“ uzavrel Špirko.