"Ide o neprijateľný pokus zvrátiť silou vôľu obyvateľov Mjanmarska," uviedol šéf európskej diplomacie Josep Borrell vo vyhlásení v mene všetkých členských štátov EÚ.
"Európska únia očakáva, že bude zaistená bezpečnosť občanov Mjanmarska i jej členských štátov, pričom zváži všetky možnosti, aby zaistila víťazstvo demokracie," uviedol.
Borrel zároveň vyzval na okamžité ukončenie výnimočného stavu a obnovenie civilnej vlády, keďže kroky armády boli podľa neho nezákonné.
Mjanmarská televízia, ktorú vlastnia ozbrojené sily, v pondelok informovala, že armáda vyhlásila v pondelok v Mjanmarsku výnimočný stav, ktorý bude trvať jeden rok. Moc v krajine prevzal jej hlavný veliteľ generál Min Aun Hlain.
Dôvodom prevzatia moci armádou je podľa vyhlásenia ozbrojených síl čiastočne zlyhanie vlády v reakcii na tvrdenia armády o podvodoch vo voľbách z novembra minulého roku a neschopnosť odložiť voľby v dôsledku krízy vyvolanej pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2.
Prevrat odsúdili viaceré organizácie a krajiny vrátane OSN, EÚ, Británie, USA a Austrálie. Americký prezident Joe Biden vyzval v pondelok mjanmarskú armádu, aby okamžite odovzdala moc. Zároveň nariadil preskúmanie situácie a zváženie opätovného uvalenia sankcií, zrušených po prechode krajiny na demokraciu.