Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa zatiaľ so svojím americkým náprotivkom Joeom Bidenom nespojil telefonicky, čo analytici označujú ako ochladenie vo vzťahu oboch vodcov.
Naopak, s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom spájalo Erdogana priateľstvo, mohol mu priamo zavolať a prediskutovať s ním horúce témy, ako napríklad Sýriu, či zatlačiť na Washington, aby neuvaľoval rozličné sankcie na Ankaru.
Podľa tureckej tlačovej agentúry hovorca tureckého prezidenta Ibrahim Kalin hovoril s Jakeom Sullivanom, poradcom pre národnú bezpečnosť amerického prezidenta Joea Bidena. Pri tomto prvom oficiálnom kontakte sa obaja dohodli na "nadviazaní pevných, trvalých a konštruktívnych vzťahov". Dotkli sa konfliktov v Sýrii, Líbyi, sporu Turecka s Gréckom vo východnom Stredomorí, Cypru, Afganistanu aj vojny Azerbajdžanu s Arménskom o Náhorný Karabach, ktorú Turecko podporilo.
Rôznorodé turecké záujmy sú pre Bidenovu administratívu výzvou. Patrí k nim aj nákup ruského systému protivzdušnej obrany S-400, ktorý ohrozuje obranu NATO. Pre decembrový nákup prostredníctvom tureckej štátnej agentúry pre vojenské dodávky uvalil Trumpov tím na Turecko sankcie, boli však relatívne mierne. Erdogan sa usiluje o ich zrušenie, čo je však podľa amerických úradov možné, iba ak bude ruský systém vyradený z prevádzky.
Namiesto toho Turecko rokuje o ďalšej dodávke systému S-400, čo v Kongrese vyvoláva výzvy na zavedenie ešte prísnejších sankcií.
Washington už potrestal Ankaru, keď ju vylúčil z vývoja "neviditeľnej" stíhačky F-35 a zo súvisiaceho výcvikového programu.