"Rozsudok nad Alexejom Navaľným má ďaleko od akýchkoľvek princípov právneho štátu. Navaľnyj musí byť okamžite prepustený. Násilie voči pokojným demonštrantom musí prestať," uviedla Merkelová v tvíte, ktorý zverejnil jej hovorca Steffen Seibert.
Uväznenie Navaľného odsúdili predstavitelia viacerých západných demokracií vrátane USA, EÚ, Británie, Francúzska a Nemecka.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron odsúdenie Navaľného označil za "neprijateľné". "Politický nesúhlas nikdy nie je zločinom," napísal Macron na Twitteri. "
Podľa nemeckého ministra zahraničných vecí Heika Maasa je verdikt proti Alexejovi Navaľnému "trpkým úderom proti základným slobodám a právnemu štátu v Rusku".
Navaľného uväznenie v utorok odsúdil aj americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Prepustenie ruského opozičného politika žiadal i šéf diplomacie EÚ Josep Borrell.
Moskovský súd zmenil Navaľného podmienečný trest odňatia slobody v trvaní troch rokov a šiestich mesiacov, ktorý dostal v roku 2014 v kauze Yves Rocher, na nepodmienečný. Odpyká si ho vo väzení.
Sudkyňa uviedla, že trest zohľadní čas, ktorý Navaľnyj predtým strávil v domácom väzení, čo podľa jeho tímu znamená, že ho čaká odňatie slobody v rozmedzí najmenej dva a pol roka. Jeho právnici sú pripravení podať odvolanie na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP), keďže v Rusku už vyčerpali všetky možnosti.