Hľadáme učiteľa, ktorý má nastúpiť od budúceho týždňa do školy (prvý stupeň ZŠ a posledné ročníky SŠ) a má obavy z nákazy. Ako to budete riešiť? Napíšte nám na tip@novycas.sk
Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal šéf rezortu školstva Branislav Gröhling (SaS). Ako zdôraznil, do škôl sa za dodržania sprísnených podmienok vrátia od pondelka 8. februára žiaci materských škôl, prvého stupňa základných škôl a končiaceho ročníka stredných škôl. Negatívny test bude potrebovať zamestnanec, zákonný zástupca žijúci v jednej domácnosti so žiakom a tiež študent končiaceho ročníka strednej školy. Testy by mali platiť sedem dní.
Gröhling zdôraznil, že školy nemusia byť otvorené v pondelok, ale až po pretestovaní zamestnancov podľa možnosti zriaďovateľov a škôl, rovnako tak uviedol, že podľa skúseností z prvého a druhého týždňa po otvorení možno príde k diskusii, či nepredĺžiť platnosť testu na osem a deväť dní. "Aby sme tým zachytávali dva víkendy a dokázali by sme takýmto spôsobom pretestovať zákonných zástupcov a aj zamestnancov," dodal.
Podľa Gröhlinga nebude podmienkou, aby k pretestovaniu rodičov došlo ešte pred pondelkovým otvorením škôl, lehota sa môže predĺžiť podľa možností samotných zriaďovateľov a škôl, minister o tom bude ešte hovoriť aj so samosprávnymi združeniami. Šéf rezortu takisto informoval, že školy si prostredníctvom okresných úradov už objednali 350 000 testov antigénových testov pre žiakov, rodičov a zamestnancov, ministerstvo bude preplácať päť eur na jedného testovaného. "Ak sa rodič rozhodne, že sa nebude testovať, a dieťa nebude môcť nastúpiť do školy, ostáva v dištančnej forme, rodičom však nebude v tomto prípade preplácaná OČR," zdôraznil minister s tým, že nepredpokladá, že by takýchto prípadov bolo veľa vzhľadom na aktuálny "tlak na otvorenie škôl aj zo strany rodičov".
Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová povedala, že rozhodnutie pustiť deti do škôl vôbec nebolo jednoduché vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu. Poprosila rodičov, učiteľov a zriaďovateľov, aby k otvoreniu škôl pristupovali veľmi zodpovedne. Poznamenala, že si uvedomujú aj riziká. Minister školstva nevylučuje, že školy sa opäť zatvoria. "Možno v priebehu dvoch, troch, štyroch týždňov nastane situácia, že budeme opäť školy zatvárať," povedal Gröhling. Tomuto scenáru sa však podľa jeho slov budú snažiť vyhnúť.
Internáty sa zatiaľ otvárajú len v prípade stredných zdravotníckych škôl, keďže epidemiológovia vnímajú internáty ako veľké riziko. Na internátoch musia študenti bývať po jednom. Ak to nie je možné u všetkých, ktorí majú bývať na internáte, takíto študenti budú musieť dochádzať alebo ostať na dištančnom vzdelávaní. V čiernej fáze sa nebudú otvárať posledné ročníky základných škôl, to podľa ministra predpokladá situácia v červenej fáze.
V čiernej fáze sa nebudú otvárať posledné ročníky základných škôl, to podľa ministra predpokladá situácia v červenej fáze. Domnieva sa, že sa tak môže stať v marci. Minister pripomenul, že testovať sa nemusia deti do desiatich rokov. Testovanie žiakov kloktaním sa podľa ministra nedá zatiaľ spustiť, pretože by ho najprv musela schváliť vláda. Ak to aj vláda odobrí, na začiatku sa bude týmto spôsobom testovať len v niektorých regiónoch. V prípade, že budú školy, kde sa nebudú chcieť vrátiť viacerí učitelia, minister povedal, že pôjdu na túto školu a bude sa s nimi rozprávať. "Verím, že k ničomu takému nedôjde," zdôraznil.
Minister opäť zopakoval, že jarné prázdniny neplánujú zrušiť. Chcú zaviesť "jarné školy", teda dobrovoľné vzdelávanie pre žiakov počas prázdnin. V súvislosti s testovaním minister pripomenul, že testovanie piatakov bolo zrušené, deviatacké presunuli na jún. Ako dodal, ústna maturitná skúška sa bude konať v obmedzenej forme, externá časť, čiže test, bola zrušená. Ako pripustil, uvažuje sa aj o zrušení časti, v ktorej maturanti píšu sloh.
V súvislosti s očkovaním učiteľov povedal, že sa nachádzajú v siedmej fáze. Ako dodal, rezort školstva pripravuje informačnú kampaň, aby vysvetlili, prečo je dôležité sa očkovať. Učitelia by sa podľa Gröhlinga mohli v priebehu mesiaca až dvoch dostať na rad s očkovaním. Ako dodal, približne do týždňa by mali mať k dispozícii vyše 100 000 respirátorov pre učiteľov.