Výrobca vakcíny musí v požadovanej štruktúre dodať informácie o jej bezpečnosti a účinnosti. Na stredajšom brífingu to povedal vedúci Zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku Ladislav Mika. Ako dodal, podobný postup sa uplatňuje všade vo svete a Európa má najprísnejší systém kontroly bezpečnosti a úspešnosti.
„Keď nie sú otestované prípadné bezpečnostné dôsledky, zodpovednosť je potom na tom, kto to schválil,“ priblížil Mika. Ruská vakcína je podľa neho v princípe podobná tým ostatným, zvlášť vakcíne od spoločnosti AstraZeneca. Doplnil, že nie je pochybnosť o odbornej kvalite, je však potrebné doložiť všetky testy, ktoré vyžaduje aj EMA.
Odborný časopis The Lancet publikoval štúdiu, ktorá stanovila účinnosť vakcíny Sputnik V na 91, 6 percenta, uviedla poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS/ECR). „Problém je, že oni to podľa mojich informácií robili na symptomatických pacientoch, a tam chýbajú akoby ďalšie testy, ktoré bude vyžadovať aj EMA,“ doplnila europoslankyňa. Europoslankyňa na záver doplnila, že momentálne majú v EÚ povolenie vakcíny od spoločnosti Moderna, Pfizer-BionTech a AstraZeneca.