V Levoči obnovili vzácnu historickú pamiatku, ktorá bola roky ukrytá pred zrakom verejnosti. Niekdajší Kláštor minoritov zo 14. storočia sa konečne dočkal obnovy. Renovácia stála takmer milión eur, ale boli to dobre investované peniaze. Onedlho sa o tom budú môcť presvedčiť aj návštevníci.
Stavebná a reštaurátorská obnova sa začala v roku 2019. Kláštor s rajským dvorom a jedinou úplne zachovanou krížovou chodbou na Slovensku dovtedy chradol najmä kvôli svojmu veku. „Výrazne sa zhoršoval stavebno-technický stav objektu, dochádzalo k vlhnutiu prízemných a suterénnych častí. Poškodené boli murivá, omietky i kamenné články,“ uviedla historička Monika Bizoňová, ktorá sa dlhodobo venuje výskumu rehoľných rádov v Levoči, a teda aj kláštora.
Podľa nej v spodnej časti bola arkádová kamenná pieskovcová časť výrazne zasolená, čo prispelo k rozpadu kameňa. Práve kvôli značnému poškodeniu priestory vzácnej pamiatky neboli sprístupnené verejnosti. To sa podarilo napraviť v závere minulého roka, kedy bola ukončená prvá etapa obnovy. Začiatok prác však odštartoval ešte v roku 2015 architektonicko-historický výskum.
„Obnova komplexu kláštora ešte nie je úplná. Je však pripravená na sprístupnenie verejnosti a poskytuje vhodné priestory na výstavy či rôzne podujatia,” uzavrel Ľubomír Štefaňák zo Spišskej diecézy v Spišskej Kapitule.
Rekonštrukciu vzácnej pamiatky v širšom centre Levoče sumou 825-tisíc eur podporilo ministerstvo kultúry a Prešovský samosprávny kraj pridal ďalších 150-tisíc eur. Kláštor sa tak zapíše na mape historického mesta ako ďalší skvost, ktorý priláka množstvo turistov.
Ako s ním išiel čas
1308 - založenie kláštora
1544 - ho využívali protestanti
1686 - budovy odovzdali jezuitom
1677 - prestavba kláštora a zriadenie Kráľovskeho gymnázia
1949 - tu fungovala Stredná pedagogická škola
1994 - budovy vrátili katolickej cirkvi
od 2011 - je bez využitia