Tvrdí, že tieto trestné činy sa týkajú výhradne postihovania názorov, "ktoré môžu byť za určitých okolností vnímané ďalšími osobami citlivo, ba až urážlivo". Ich vypustenie odôvodňovala strana ochranou slobody prejavu. V tejto súvislosti chcela meniť aj zákon o priestupkoch, to plénum rovnako odmietlo.
Podľa slov predkladateľov návrh reagoval na stupňujúce sa vládne tendencie v obmedzovaní slobody prejavu vychádzajúce z programového vyhlásenia vlády, ako aj z činov a prejavov vládnych predstaviteľov. Z Trestného zákona chceli vypustiť trestný čin založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, ako aj prejavu sympatie k takémuto hnutiu. Takisto trestné činy výroby, rozširovania i prechovávania extrémistického materiálu, popierania a schvaľovania holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti, hanobenia národa, rasy a presvedčenia, ako aj podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti.
Plénum odmietlo aj ďalšie návrhy z dielne ĽSNS a odídencov zo strany. Novelou zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov chceli, aby sa plat poslancov NR SR vypočítaval ako trojnásobok minimálnej mzdy a nie priemernej mzdy. NR SR odmietla aj ich návrh na zrušenie limitov spoluúčasti pre predmetné skupiny poistencov, z čoho podľa ich slov vyplýva, že títo poistenci nebudú doplácať za lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny žiadnu sumu.
Neuspeli ani s návrhom, ktorým chceli rozšíriť oslobodenie od dane z motorových vozidiel na vozidlá s alternatívnym pohonom. Cieľom novely zákona bolo zatraktívniť nákup, registráciu a prestavbu vozidiel, ktoré využívajú alternatívne druhy paliva, v snahe zníženia zaťaženia životného prostredia.