Napokon sa tam usídli výrobca z gumárenského priemyslu Majk z Heľpy. Táto rodinná firma totiž prišla s vyššou ponukou a plánom zamestnať okolo sto ľudí. V priemyselnom areáli už sídlia dve firmy, ktoré majú spolu vyše 900 pracovníkov.
Gumárenská spoločnosť WMT Hnúšťa fungovala v dvoch halách dva roky, no v lete pre koronakrízu skončila v konkurze a bez práce ostalo 30 ľudí. Záujem o ich priestory s rozlohou 4 500 m² a 100 m² prejavili dve spoločnosti, a to heľpianska firma Majk a tamojší investor Versaco, ktorý tam chcel urobiť lisovňu. Vyššiu ponuku dala firma Majk, ktorá navrhla ročný nájom 61 600 eur.
„Ich zámerom je výroba a poskytovanie služieb v oblasti gumárenského priemyslu – výrobkov z gumy a plastov. Navyše získali v konkurze aj stroje, ktoré ostali v hale po bývalej firme,“ uviedol primátor Hnúšte Roman Lebeda. Podľa Miroslava Porubiaka, konateľa Mestskej investičnej spoločnosti Hnúšťa, plánuje gumárenská spoločnosť preinvestovať 1,5 milióna eur a zamestnať v priebehu roka 40 a neskôr 100 až 150 ľudí.
„Táto rodinná firma pôsobí na trhu od roku 1994 a má rôzne aktivity podnikania,“ doplnil. V priemyselnom parku však chcú zamestnať hlavne skúsených kvalifikovaných pracovníkov, ktorí už v týchto halách pracovali, a neskôr aj nových zamestnancov, ktorí môžu získať preškolenie na gumárenskú prácu.
Výrobu plánujú spustiť podľa zákaziek, no už teraz u nich na dohodu robia traja chlapi. Samospráva však pomáha aj druhému investorovi, firme Versaco, ktorá zamestnáva 60 ľudí a aktuálne chce rozšíriť svoju výrobu. „Požiadali sme ministerstvo hospodárstva o dotáciu na výstavbu haly, čakáme na vyjadrenie. Firma zatiaľ prestavuje voľné susedné priestory,“ ozrejmil primátor.
Okrem nich v parku sídli aj Yura Eltec Corporation Slovakia, ktorá vyrába káblové zväzky pre automobilový priemysel a napriek pandémii prijímala nedávno nových pracovníkov. Aktuálne zamestnáva 865 ľudí. Nezamestnanosť v okrese Rimavská sobota, pod ktorý Hnúšťa patrí, bola v decembri 20,26%.