Pre televíziu Sky News to vo štvrtok uviedol Nadhim Zahawi, predstaviteľ britskej vlády poverený distribúciou vakcín. Zahawi, ktorý pôsobí ako štátny tajomník na britskom ministerstve zdravotníctva, však o zároveň považuje za veľmi nepravdepodobné, že by voči súčasným variantom koronavírusu nezaberali existujúce vakcíny, najmä čo sa týka zníženia pravdepodobnosti vážneho priebehu ochorenia alebo hospitalizácie.
Všetci výrobcovia vakcín proti covidu - vrátane konzorcia Pfizer/BioNTech alebo spoločností Moderna a AstraZeneca - podľa Zahawiho napriek tomu pracujú na spôsoboch, ako svoje očkovacie látky vylepšiť tak, aby boli účinné voči akémukoľvek variantu vírusu.
Najväčšie obavy v súčasnosti vyvoláva tzv. britský, juhoafrický a brazílsky variant vírusu, ktoré sa zrejme šíria rýchlejšie než iné mutácie.
Podľa štúdie zverejnenej v odbornom lekárskom časopise British Medical Journal však pravdepodobne len veľmi malá časť známych variantov pozmenila koronavírus spôsobom, ktorý by bolo možné považovať za významný.
"Máme najväčšie kapacity v oblasti sekvenovania genómu na svete.. a disponujeme databázou všetkých variantov, aby sme boli pripravení reagovať... na akúkoľvek výzvu, ktorú nám vírus pripraví a aby sme mohli pripraviť novú vakcínu," vyhlásil Zahawi.
Na koronavírus SARS-CoV-2 od začiatku pandémie zomrelo vo svete už takmer 2,27 milióna ľudí a vyše 104 miliónov sa nakazilo, vyplýva z údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa.