Informovala o tom kanadská televízia CBC. Vláda v Ottawe svoj zoznam subjektov považovaných za teroristické v stredu rozšírila o 13 zoskupení vrátane pravicovej skupiny Proud Boys, ktorej členovia boli v dave ľudí, keď 6. januára vtrhol do sídla amerického Kongresu vo Washingtone.
RID sa definuje ako monarchistická, pravoslávna a pravicovo-konzervatívna organizácia. Na svojej webovej stránke RID píše, že jeho cieľom je ukončiť časy "smuty" - zmätkov, ktoré v Rusku trvajú viac ako 100 rokov, urobiť z Ruska opäť pravú vlasť a vrátiť mu nezávislosť.
Vlani v apríli RID na svoj zoznam teroristických organizácií zaradili aj Spojené štáty. Ministerstvo zahraničných vecí USA vo svojom zdôvodnení okrem iného uviedlo, že RID prevádzkuje v meste Petrohrad polovojenskú výcvikovú základňu a priťahuje neonacistov z celého západného sveta.
Agentúra AFP vtedy poznamenala, že ide o prvý prípad, keď sa do tohto zoznamu dostalo hnutie propagujúce nadradenosť bielej rasy. Zoznam bol totiž považovaný skôr za nástroj boja proti islamistickým extrémistom.
Na základe kanadského trestného zákona je teraz na zozname celkovo 73 teroristických entít (subjektov). Hoci byť členom takejto entity nie je automaticky zločin, banky im môžu zmrazovať účty a môžu byť obvinení z poskytovania materiálnej alebo finančnej podpory. Ďalej, jednotlivcom žiadajúcim vstup do Kanady môžu túto žiadosť odmietnuť, ak úrady zistia ich prepojenie na skupinu.
Kanadský minister pre bezpečnosť verejnosti Bill Blair, ktorý nové zápisy do zoznamu oznámil, na Twitteri napísal, že označenia za teroristický subjekt pomôže úradom "dosiahnuť, aby bol on-line obsah entity odstránený".