S majetkom po odsúdenom tak nemôžu súčasní majitelia nijako nakladať. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) o tom informoval na sociálnej sieti. Ako dodal, ďalším očakávaným krokom bude rozhodnutie súdu o tom, či Bašternákov majetok prepadne štátu, a teda či sa štát stane jeho definitívnym vlastníkom.
"Je to potvrdenie správnosti nášho rozhodnutia napriek nejednoznačnej legislatíve ísť s celou záležitosťou na súd a presvedčiť ho, že štát má v konkurznom konaní postavenie veriteľa, a teda aj právo odporu voči špekulatívnym krokom úpadcu," skonštatoval Mikulec.
Odsúdený mal previesť svoj majetok na rodinných príslušníkov a ďalšie osoby v snahe zabrániť jeho prepadnutiu. "Ešte v júni minulého roka Okresný súd Bratislava I. novým majiteľom zakázal prevádzať, prenajímať, dávať do užívania alebo zaťažovať majetok vecnými bremenami. Nariadil celkom šesť neodkladných opatrení, pričom voči štyrom opatreniam sa tieto osoby odvolali," vysvetlil minister. Ako vtedy informovalo ministerstvo vnútra, išlo napríklad o pozemky a nehnuteľnosti na Donovaloch, byty a spoluvlastnícke podiely v Bratislave, obchodné podiely či štvorkolky a motocykle.
Bašternákov majetok od augusta 2020 spravuje Martin Sečanský, ktorý nahradil Lenku Ivanovú, pripomenul Mikulec. Bývalú správkyňu navrhol Okresný úrad v Bratislave odvolať, keďže nikdy nepodala odporovacie žaloby voči prevedeniu majetku Bašternáka na iné osoby. Pripomenul, že za tento prístup v rozpore so záujmami veriteľa, ktorým je štát, jej ministerstvo spravodlivosti vyrúbilo niekoľkotisícovú pokutu.
V prípade vedie Národná kriminálna agentúra aj trestné stíhanie. "Okresný úrad v Bratislave na jeseň minulého roka podal na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestných činov porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, marenia konkurzného konania, poškodzovania veriteľa, zneužívania právomocí a marenia úlohy verejným činiteľom," dodal minister.