Dôvera v prácu polície sa podľa posledného Eurobarometra drží na úrovni 45 % a neverí jej 51 % Slovákov, čo je najvyššie číslo v Európskej únii. Aký cieľ budete môcť považovať za úspech?
- Chcel by som, aby miera dôveryhodnosti bola na úrovni 75 %, keď budem odchádzať z tejto funkcie. Chcel by som, aby to bolo štandardne tak, ako to je v Európe.
Tá dôvera sa môže otáčať aj v súvislosti s tým, že ľudia vidia, že sa ide aj po tých väčších rybách. Očakávate, že to stačí na obnovu dôveryhodnosti?
- Nestačí. Tú dôveru si musíme vybudovať a bude to dlhodobý proces. Nie je to o tom, že teraz niekoho zavrieme. My si musíme očisťovať policajný zbor dovnútra. Aby boli spokojní aj policajti, aby mali svoje sociálne zabezpečenie a aby tú spokojnosť dávali najavo v kontakte s občanmi.
Uvedomujem si však, že tým, že sme začali vyšetrovať aj mocných a že policajný zbor ide apoliticky, tak dôvera občanov z hľadiska, že ten systém sa prelomil, demokracia sa posunula o krok ďalej, bude rásť.
Ako sa cítite, keď nastupujete po tom, čo políciu ovládali dlhé roky ľudia, ktorí napokon skončili v putách?
- Bojujeme s dôveryhodnosťou. Ďalší problém je, že mnoho vecí tu nebolo dlhodobo riešených. Finančná spravodajská jednotka bola bez riaditeľa a niektoré útvary tu fungovali, ako tu fungovali. Potom máme 2 500 podstav policajtov. Dnes nám nastupujú policajti až vo veku 21 rokov, čo nám robí obrovský problém pri ich prijímaní. Máme problémy v príplatkoch za službu.
Nevieme motivovať ľudí, aby nám šli robiť do Bratislavy. Máme pokrútený systém vo vzťahu k nástupu, že nám tí ľudia nastúpia, idú na dva roky do Bratislavy, potom sa vracajú naspäť na základné útvary. Nemáme tu pre nich sociálne zabezpečenie, nemáme im tu ako dať slušné ubytovanie. Kdekoľvek sa pozriem, na ktorúkoľvek stranu, je mnoho problémov, ktoré tu dennodenne riešime.
Aký je pocit z ľudskej roviny, keď v tom kresle sedeli pred vami dvaja policajní prezidenti, ktorí boli obvinení?
- Ctím si prezumpciu neviny. Chcem, aby to rozhodli súdy, aby ja som nevyslovoval závery. Je to však pre mňa určité mementum, nepochybne. Ale svedčí to o tom, že žiadny funkcionár v štáte nesmie mať imunitu pred tým, aké dopady môžu na neho prísť. Bez ohľadu na to, ako vysoko je v štruktúre. Ja si to veľmi vážne uvedomujem a rozhodne chcem, aby už nikdy v budúcnosti sa nestalo, čo sa tu stalo.
Do akej miery súvisí masívne zatýkanie vplyvných ľudí s výmenou vlády?
- Podľa mňa bola bodom zlomu vražda Jána Kuciaka. Vtedy sa začala meniť klíma v spoločnosti. Po príchode novej vlády došlo k personálnym zmenám, došlo aj k uvoľneniu zviazanosti, ktorá tu bola. Policajti, ktorí sa pustili do káuz, vygenerovali tú lavínu, ktorá ide dole kopcom a berie so sebou naozaj všetko.
Súčasná koalícia rada hovorí, že to je vďaka nej, že sa policajtom rozviazali ruky. Môžete to potvrdiť?
- Z pohľadu zasahovania politiky do trestného konania je to absolútne vylúčené. Tí vyšetrovatelia sú dnes autonómni a pracujú len na základe trestného zákona, trestného poriadku a pokynov prokurátora. My sme urobili opatrenia vo vzťahu k rizikovým kauzám, aby tam bol úzky vzťah medzi prokuratúrou a vyšetrovaním. Do toho politici nijak nezasahovali. To, že sa tu menila politická klíma a to že oni to prezentujú týmto spôsobom, ja nechcem riešiť ani komentovať. Ale všetko so všetkým súvisí.