Mierim k tomu, že ak sa napríklad o tri roky vymení vláda, či možno čakať opäť zmenu politickej klímy a vyšetrovatelia by si povedali, že my nebudeme siahať na týchto ľudí, lebo sú príliš vplyvní či bohatí.
- Ja pevne verím, že tie pravidlá, ktoré tu dnes nastavujeme, a my naozaj nastavujeme systémové pravidlá, neumožnia ani pri zmene vlády urobiť takú zmenu, že si vyšetrovatelia povedia, že mne to za to nestojí.
Keď sa pristavíme pri kajúcnikoch, Smer sa v poslednom čase postavil do roly ich akéhosi obhajcu a kedykoľvek NAKA obviní alebo zatkne vplyvného človeka, považujú ho za politického väzňa. Môže si koalícia na čele s premiérom Matovičom objednať ich zatknutie a obvinenie?
- To sa nedá.
Vy ako policajný prezident máte reálny dosah na to, kto skončí zajtra v policajných želiezkach?
- Nie, nemám na to dosah a nikdy som ho ani nechcel mať. Podľa mňa je policajný prezident manažér, ktorý vytvára podmienky v zbore. Rozhodne nemá čo zasahovať do trestného konania a ja som v režime, že sa dozviem, že sme urobili akciu, viem, že pôjde akcia, mám informácie, ale ja sa dozviem pár minút po tom, ako zadržíme osoby, kto bol zadržaný.
A až vtedy pracujem s informáciami, ktoré posúvam. V tomto mám aj podporu pána ministra, ktorý odo mňa nechce informácie dopredu. Je to dobré aj z toho pohľadu, že sme mali v minulosti mnoho únikov a ten okruh citlivých informácií má zostať medzi ľuďmi, ktorí idú ten úkon robiť.
V čase pôsobenia špičiek polície, ktoré napokon skončili obvinené - Krajmer, Gašpar, Hraško či Lučanský ste pôsobili po boku Fica na Úrade vlády. V tom čase ste si nič nevšimli, že by sa niečo takého otrasného charakteru, čo čítame v uzneseniach o obvinení, mohlo v polícii diať?
- Úrad vlády bol kontaktný bodom, lebo ľudia nevedeli, kde majú písať, tak písali na Úrad vlády. Spravidla písali premiérovi alebo písali na odbor prevencie korupcie. Oznamovali svoje informácie o tom, čo sa deje. Môžem vám povedať, že 99 % tých informácií boli hejty a informácie, na ktorých sa nedalo zakladať nijaké trestné konanie.
To, čo prišlo, sme odstupovali orgánom činným v trestnom konaní, lebo Úrad vlády nikdy nemal, a ja som presvedčený, že nikdy ani nebude mať, kompetencie OČTK. Vy ste to aj začiatku povedali, presne ste to identifikovali, že tí ľudia to vnímajú cez to trestné konanie, ale kompetencie Úradu vlády sú inde.
V minulosti ste hovorili, že ste zmenili názor na Roberta Fica. Vnímate jeho pôsobenie v politike ako pozitívne pre krajinu?
- Ja som sa vyjadril k osobnému pracovnému kontaktu, ktorý som mal na Úrade vlády SR. Keď som mal problém, tak premiér posúval veci. My, keď sme robili zákon na ochranu oznamovateľov, tak sme mu povedali, čo sú požiadavky mimovládneho sektora vo vzťahu ku zákonu o ochrane oznamovateľov.
On prišiel na tú komisiu a povedal, že keď je v tomto problém, tak ja vám toto vyriešim a dostanete finančné prostriedky. Čiže ja som ho poznal z pracovného hľadiska. Mal som iný uhol pohľadu. Hodnotiť jeho politiku a jeho dopady, zase sme pri tom, že policajti nemajú čo hodnotiť politikov, na to máme volebný systém a hodnotiť ho majú ľudia vo voľbách, nie policajný zbor.
Expremiér v tom čase musel vysvetľovať svoje bývanie, ktoré napokon opustil až po tom, čo mu domáceho odsúdili za daňové podvody a byt prepadol štátu. Vy ste necítili morálnu zábranu pracovať v jeho blízkosti v protikorupčnom odbore?
- Táto výhrada sa objavila viackrát, že idem na Úrad vlády len pre to, aby som sa stal zásterkou, že politici niečo robia. My sme reálne robili veci. Makalo sa tak, ako sa nikdy nemakalo v oblasti prevencie korupcie. Keď si pozriete akčný plán, ktorý bol urobený v 2015, mal 100 strán, tak tam nebolo z čoho reálne vychádzať a boli tam formálne úlohy a každý rok sa formálne robili jeho odpočty a tvárili sme sa, že robíme prevenciu. Keď som prišiel, tak sme ju aj začali reálne robiť.
Posunul sa váš názor na správanie Roberta Fica po tom, čo začal znevažovať vašu prácu a hovorí o politických objednávkach a následnom mučení zadržaných?
- Tí politici si robia svoju politickú kampaň. Tak ako nehodnotím iných, tak nemám dôvod ani toto si nejako vzťahovať. To, čo sa komunikuje, tak možno to má vplyv na vnímanie našich vyšetrovateľov a prokurátorov. Ale ja si myslím, že to nemá vplyv na vnímanie spoločnosti. Ak od vyšetrovateľov očakávame, že vznesú obvinenie, musia to urobiť na základe dôkazov a zákonných podmienok. Nemôžme sa my ako polícia postaviť, že dneska je verejná mienka niekoho zatvoriť. Trestnoprávny rozmer nefunguje na základe a princípe priania médií alebo priania spoločnosti.