Ide o diplomatov zo švédskeho a z poľského konzulátu v Petrohrade a zamestnanca nemeckého veľvyslanectva v Moskve, ktorí sa "zúčastnili na nelegálnych protestoch" na podporu Navaľného, "boli označení za persona non grata" a "v blízkej budúcnosti musia opustiť Rusko", uviedlo vo vyhlásení ruské ministerstvo zahraničných vecí.
Šéf európskej diplomacie Josep Borell bol o tom informovaný v piatok počas rokovania s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Borell tento krok "dôrazne odsúdil".
"Josep Borell dôrazne odsúdil toto rozhodnutie a odmietla obvinenia, že vyvíjali činnosti nezlučiteľné s ich postavením zahraničných diplomatov. Rozhodnutie by malo byť prehodnotené," uviedol hovorca Európskej komisie Peter Stano.
Švédsko v reakcii na situáciu uviedlo, že "dôrazne odmieta ruské tvrdenia, že by sa diplomat zúčastnil na protestoch v Rusku". "Ministerstvo zahraničných vecí to považuje za neopodstatnené a informovalo o tom Moskvu," uviedla pre AFP hovorkyňa švédskeho ministerstva zahraničných vecí Linn Duvhammarová s tým, že Švédsko si "vyhradzuje právo na primeranú odpoveď".
Reakcia prišla aj z Nemecka. Kancelárka Angela Merkelová v piatok odsúdila vyhostenie európskych diplomatov a označila ho za "neoprávnené". "Považujeme tieto vyhostenia za neoprávnené. Je to ďalší z aspektov, ktorý možno práve teraz pozorovať, a teda že Rusko má ďaleko od právneho štátu," povedala.
Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas už predtým uviedol, že tento krok "nezostane bez odpovede".
K vyhosteniu sa v piatok vyjadril aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý ho odsúdil. "Pokiaľ ide o aféru Navaľnyj, od začiatku až do konca tvrdo odsudzujem to, čo sa stalo, od pokusu o jeho otrávenie... až po dnešné rozhodnutie Ruska vyhostiť poľského, nemeckého a švédskeho diplomata," povedal Macron v Paríži po videorozhovore s nemeckou kancelárkou.