Z tejto oblasti sú u nás najznámejšie práve antistresové omaľovánky, ktoré vám už v pondelok prinesie Nový Čas. V šialenej dobe korony azda každý z nás potrebuje trochu upokojenia a relaxu. Ak k tomu vedia pomôcť farbičky, ešte lepšie. Viete, ako na to, aby priniesli želaný efekt?Arteterapia znamená liečbu výtvarným umením. Výsledné dielo sa však nehodnotí z estetického hľadiska, dôležitý je skôr proces tvorby, obsah a výpovedná hodnota.
Naproti tomu vymaľovávanie je skôr relax a oddych. „Preto treba pristupovať k týmto omaľovánkam v tichu, v príjemnom prostredí bez stresu, bez iných povinností, ktoré by nás tlačili a znervózňovali,“ myslí si psychológ Miron Zelina. Ak však je človek nastavený, že nemá na to dostatok času, alebo je v nervóznom prostredí, kde je hluk, určite je lepšie omaľovánky odložiť.
Čo hovoria farby?
Červená - oslovuje ľudí silných, plných života, energických a sebavedomých, impulzívnych
Oranžová - povzbudivá, podporuje zdravé presadzovanie, aktivitu a snahu
Žltá - je veselá, živá, dáva chuť do života
Modrá - farba pokoja, tradícií, pravdy, vernosti a nesmrteľnosti
Zelená - symbolizuje princíp prirodzeného, zdravého rastu
Ružová - predstavuje nevinnosť
Hnedá - farba pôdy, tepla a bezpečia i tradície
Omaľovánky pomáhajú relaxovať
Arteterapia je obvykle proces, ktorým vás sprevádza vyštudovaný psychológ. Vníma a identifikuje váš výber farieb, formu kresby, celkový výsledný prejav. Antistresové omaľovánky sú teda v podstate len relaxačným maľovaním, ktoré ale nijako neodhaľuje vaše vnútorné prežívanie a ani ho nijako nelieči. Upokojujúci efekt im však nemožno uprieť.
Techniky arteterapie:
Prstomaľba – jedna z najviac používaných techník v arteterapii. Prstomaľba podnecuje tvorivosť a zvedavosť, rozvíja aj jemnú motoriku dieťaťa.
Modelovanie – zvyšuje manuálnu zručnosť, rozvíja jemnú motoriku. Používajú sa hlavne plastelína, hlina, modelovacia hmota či sadra.
Koláže - umožňujú spájanie lepením rôznych motívov na ploche papiera, keďže sa tu dajú použiť hotové obrázky z časopisov či letákov.
Projektívne techniky - usilujeme sa nimi vytvárať celkové obrazy. Napríklad dotváraním pomocou kresby, maľby, koláží a rôznych techník grafiky.
Psychológia farieb
Na vnímanie farieb vplýva veľa faktorov. V prvom rade kultúra, v ktorej vyrastáme, a tiež naše vnútorné rozpoloženie. Napriek tomu sú určité vlastnosti, ktoré sa jednotlivým farbám pripisujú a psychológovia ich akceptujú. „Farby sú v živote dôležité, dôležité ako dýchanie kyslíka, v arteterapii majú svoj význam,“ vysvetľuje Mirka Lacová, arteterapeutka.
Kedy je vhodná chvíľa na omaľovávanie a kedy nie?
Miron Zelina, psychológ
-Tak ako robenie mandál i vymaľovávanie má svoje pozitíva a účinky, ale nenazval by som ich tvorivými. Ich pozitívum je v inom - človek, ktorý ich vyfarbuje, robí, snaží sa o precíznosť, ktorá je nevyhnutná. Navyše dostáva odmenu v podobe vnímania krásy. Sú to pozičné vnútorné momenty pre daného jedinca. Ak by malo ísť o proces arteterapie, musel by ich vymaľovávať pod dohľadom niekoho, kto by s ním o tom viedol dialóg, ktorý by zisťoval, ako sa pri tom človek cíti.
Podmienky na prácu sú veľmi dôležité
Mirka Lacová, arteterapeutka
- Dobré je vytvoriť si na tento špeciálny čas aj špeciálne podporné miesto, dôležité je mať stôl a pri ňom blízko potrebné výkresy (A3 a nebojme sa aj väčšie), štetce, farby môžu byť vodové, akrylové, výborný je pastel suchý a olejový - pre svoju kryciu schopnosť. Je dobré mať pri tvorení pokoj, ticho alebo hudbu, ktorá nás pri tvorbe podporí. Tvorenie je o našej aktivite, aj keď môžeme tvoriť, samozrejme, sami. Je dobré sa o svojej tvorbe rozprávať s arteterapeutom.