Európa tento týždeň tvrdo odsúdila rozhodnutie ruského súdu, ktorý Navaľného, 44-ročného protikorupčného aktivistu, odsúdil na takmer tri roky väzenia.
Európske štáty podrobili kritike aj zásah ruských policajných zložiek proti účastníkom zhromaždení na podporu Navaľného: konali sa v mnohých ruských mestách a zadržaných na nich bolo vyše 10 000 ľudí.
Borrellova návšteva sa uskutočnila krátko po týchto udalostiach a rozdelila členské štáty EÚ v názore na najvhodnejšiu reakciu voči Moskve. Bývalý španielsky minister zahraničných vecí trval a trvá na tom, že napriek tomu, čo sa stalo, v dialógu s Ruskom treba pokračovať.
"Diplomatické kanály musia zostať otvorené nielen kvôli deeskalácii kríz alebo mimoriadnych udalostí, ale aj na priamu výmenu názorov, tlmočenie zásadných a úprimných posolstiev, pričom o to viac, keď vzťahy nie sú ani zďaleka uspokojivé," uviedol Borrell.
Táto stratégia bola podrobená skúške už v piatok, keď Moskva ešte počas Borrellovej návštevy a len pár hodín po jeho stretnutí s ruským rezortným kolegom Sergejom Lavrovom oznámila vyhostenie diplomatov z Poľska, Nemecka a Švédska.
Rusko ich obvinilo z účasti na "nezákonných protestoch", ktoré sa konali 23. januára podporu Navaľného. Krajiny EÚ však dôrazne popreli akékoľvek pochybenie.
Borrell po návrate z Moskvy do Bruselu v sobotu uviedol, že kolegov z členských štátov EÚ bude o svojej návšteve v Rusku informovať na zasadnutí naplánovanom na 22. februára. Lídri EÚ budú o zasa o vzťahoch s Ruskom rokovať na svojom marcovom summite.
Vo vyhlásení Borrellovej kancelárie sa uvádza, že diplomati EÚ počas jeho návštevy "udržiavali kontakt" s Navaľného právnikmi. Podrobnosti o tom alebo o perspektíve prípadného uvalenia ďalších sankcií proti Rusku sa vo vyhlásení nespomínajú.
Píše sa v ňom však, že Borrell sa v Moskve zastavil na mieste na dohľad od Kremľa, kde bol pred šiestimi rokmi zavraždený opozičný politik Boris Nemcov.