Patríte medzi tých, ktorí sa tešia zo zimného počasia? Máte zábery, o ktoré sa chcete podeliť? Pošlite nám ich na tip@novycas.sk!
"V zime je zoologická záhrada úplne iná ako v lete, najmä čo sa týka počtu návštevníkov. V lete to tu niekedy praská vo švíkoch, v zime je to pár ľudí. Zvieratá sú tým pokojnejšie, určite je to pre ne i psychická úľava, pretože pri veľkom počte návštevníkov či hluku cítia značný diskomfort. Teraz sú prirodzenejšie a vidieť to i na ich správaní sa," načrtol pre TASR hovorca zoo Jaroslav Slašťan.
Návštevníci v tomto období nevideli viaceré exotické druhy, ktoré sú podľa neho zazimované v zimovníkoch a čakajú na vhodnejšie počasie. Do svojich expozícií by sa mali vrátiť na jar. "Druhy, ktoré sú zvyknuté na tieto klimatické podmienky, ktoré znášajú aj teploty na bode alebo pod bodom mrazu, môžu návštevníci vidieť počas celej zimy vo svojich výbehoch," doplnil.
Uplynulý rok zhodnotil hovorca zoo ako zvláštny a ťažký v rámci celej 65-ročnej histórie zoo. "V januári nás postihla vtáčia chrípka, v marci sme otvorili, ale len na päť dní pre nový koronavírus. Potom prišla druhá vlna pandémie," spomenul Slašťan. Všetky tieto udalosti sa podľa neho premietajú i do počtu návštevníkov. "Aj keď sme otvorení, ľudia majú obavu k nám prísť, nechcú sa kontaktovať s inými, cítiť je to i na tržbách. Museli sme prehodnotiť i niektoré investície," doplnil.
Na nový domov v novom pavilóne africkej fauny si už niekoľko týždňov zvykajú slony africké Maja a Gula. "Ubikácia africkej fauny je veľmi moderná budova, s vonkajšími i vnútornými výbehmi, s priestorom pre zamestnancov a na ustajnenie zvierat. Návštevnícka časť je dvojpodlažná, do budovy sa bude vchádzať a vychádzať nadzemným mostíkom. Slony tam majú väčší komfort," spomenul Slašťan. Vonkajší výbeh je niekoľkokrát väčší od toho starého, vysadiť tam plánujú stromy, kríky, prvky na zábavu zvierat. Návštevníci budú môcť Maju a Gulu vidieť v novom domove na začiatku sezóny, v marci alebo apríli, keď pavilón slávnostne otvoria.
Otázne zostáva, či do Bojníc prídu i ďalšie slony. "Je to otázka legislatívy, lebo minulý rok na konferencii CITES bol prijatý dohovor alebo zákon, ktorý zakazuje dovoz slonov z afrického kontinentu. Potom sa zase hovorilo o tom, že zoologické záhrady dostanú nejakú výnimku," ozrejmil Slašťan. Bojnická zoo však podľa neho určite chce ešte do chovu nejaké slony priviesť, pretože pavilón je konštruovaný pre päť jedincov, dokonca i slonieho samca, ktorý má samostatný výbeh a ustajnenie.
Bojnická zoo zatvára brány verejnosti
Ministerstvo životného prostredia SR, ako zriaďovateľ Národnej ZOO Bojnice, zatvorí od piatku 12. februára až do odvolania najstaršiu zoologickú záhradu na Slovensku. Dôvodom je nepriaznivá epidemiologická situácia a hrozba šírenia koronavírusu. Podľa slov ministra životného prostredia Jána Budaja ide o prevádzku, ktorá poskytuje služby verejnosti a v zmysle aktuálne platnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR musí zostať zatvorená. „Ochrana zdravia ľudí, ako aj zvierat žijúcich v zoologickej záhrade, má najvyššiu prioritu,“ zdôraznil minister Ján Budaj.
Doteraz platil v priestoroch Národnej ZOO Bojnice sprísnený režim. Návštevníci mohli byť spravidla len z okresu Prievidza s možnosťou pozrieť si zvieratá len vo vonkajších priestoroch zoo. V zimnom, teda mimosezónnom období, počet zákazníkov v jednom okamihu neprekročil 1 zákazníka na 15 m2 plochy návštevníckej časti. Vstup a pobyt v areáli zoo bol umožnený len osobám, ktoré sa preukázali negatívnym testom na Covid-19, s prekrytými hornými dýchacími cestami (rúško, respirátor bez výdychového ventilu, šál, šatka), a s povinnosťou pri vstupe do zoo aplikovať si dezinfekciu na ruky.