Dôvodom na prednostné zaočkovanie majú byť pracovné podmienky, keď napríklad dispečeri už štyri mesiace pracujú v dvojtýždňových cykloch, počas ktorých sú odrezaní od sveta, od rodiny a priateľov.
"Okrem toho, že dispečeri trávia dva týždne vkuse v práci, ďalšie dva týždne doma sa musia tiež držať v prísnej izolácii. Pred nástupom do práce musia vždy absolvovať PCR test a do vyhlásenia výsledku ostávajú dva dni v karanténe. Až po negatívnom výsledku nastupujú na svoju dvojtýždňovú šichtu," vysvetlil predseda základnej organizácie Energeticko-chemického odborového zväzu pri SSE Igor Pištík. Dispečeri tak potom v práci aj spia, jedia, oddychujú či upratujú bez možnosti opustiť vyhradený areál.
Odborári troch odborových organizácií pôsobiacich v Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave (SEPS), v skupine Stredoslovenská energetika (SSE) a v skupine Východoslovenská energetika (VSE) argumentujú, že ak ich ministerstvo zdravotníctva neuprednostní, budú odsúdení na takýto režim až do júla. Dispečeri hovoria, že ide o enormný nápor na psychiku a nie sú si istí, či v takomto režime vydržia až do leta. Ich práca je pritom nevyhnutná na plynulé zabezpečovanie dodávok elektriny po celom Slovensku, či už do nemocníc, firiem alebo do domácností.