„Momentálne platia len povolenia na obrady krstu, sobáša a pohrebu za účasti maximálne šiestich osôb. Čo sa týka liturgií alebo bohoslužieb, tie nie sú za účasti veriacich povolené. Kvôli tomu, že kontrolovaný subjekt neposkytol súčinnosť pri miestnom zisťovaní a šetrení, orgán verejného zdravotníctva následne rozhodne o ďalšom postupe v tejto veci. Keď nebudeme každý zodpovedne pristupovať k opatreniam, aj keď sme naozaj všetci z toho už unavení, bude celý boj márny a neuchránime ani seba, ani tých druhých,“ povedala pre Nový Čas riaditeľka RÚVZ v Starej Ľubovni Mária Mancalová.
Starostka obce Monika Bialončíková hovorí, že ona zo svojej pozície urobila všetko, čo mala. „Občania boli informovaní. Ja pánovi farárovi nemôžem nič prikazovať. Komunikujem s ním, máme cirkevnú školu, ale nemusím súhlasiť so všetkými jeho názormi. Ja osobne a ani celá moja rodina do kostola, odkedy je zákaz, nechodíme,“ vyjadrila sa.
Na vine sú veriaci?!
O stanovisko sme požiadali aj biskupský úrad v Spišskej Kapitule. „Diecézny administrátor Spišskej diecézy Mons. Ján Kuboš dôkladne prešetril situáciu, týkajúcu sa slúženia sv. omší v kostole v Haligovciach. Najskôr je potrebné zdôrazniť, že nikto z obyvateľov Haligoviec sa neobrátil na neho, aby vyriešil situáciu, ale hneď sa obrátili na médiá či hygienu, pričom diecézny administrátor je kompetentný vyriešiť tento, ako aj iné problémy. Pokiaľ ide o samotný problém v Haligovciach, pán farár slúžil sväté omše za účasti nevyhnutnej asistencie, čo je dovolené.
Je pravda, že sa stalo, že na svätú omšu prišli aj iní ľudia, avšak ich príchod bol svojvoľný, farárom boli upozornení na platnosť nariadení a sami mali možnosť rozhodnúť sa, čo spravia. Farár teda splnil všetky povinnosti, ktoré mu vyplývajú z jeho stavu, iné spraviť nemohol. Mons. Ján Kuboš napriek všetkému vyzval pána farára v Haligovciach, aby bol ešte dôslednejší pri upozorňovaní ľudí na platné nariadenia,“ vyjadril sa Peter Majcher, hovorca diecézy.