Máte aj vy jedinečnú záľubu, o ktorej by ste nám chceli porozprávať? Napíšte na tip@novycas.sk a nezabudnite pripojiť foto!
Cestička vydláždená kameňom, fontána, historické vežičky, opevnenie či zvieratá a realistická zeleň - to všetko je súčasťou neuveriteľne prepracovaného diela, nad ktorým strávil Ivan tri roky. Na výrobu pritom nepotrebuje nič drahé a náročné, základom je štvorčekový papier. Ivan (41) so svojím netradičným koníčkom začínal ako malý chlapec. „Prvý kontakt s touto záľubou som mal ešte v detstve, keď som mal 10 možno 12 rokov. Vystrihoval a lepil som, ako každý v tej dobe, modely z časopisov, ako sú ABC a Zenit,“ prezrádza s tým, že sa mu žiaden nepodarilo úplne dokončiť. Preto sa pokúšal o svoje vlastné.
„Boli to práve jednoduché domčeky, prvý výtvor bola dedinka. Tú som venoval mojej tete, ktorá bola v tom čase učiteľka na ZŠ a vystavila ju v škole,“ spomína. Na strednej škole záujem o modely utíchol a naplno sa k záľube vrátil až po tridsiatke. Plán bol urobiť dedinku, pričom žiaden domček nesmel byť rovnaký. Okrem nej sa mu ale podarilo vyrobiť aj hrad. Práca na kompletnom modeli mu trvala neuveriteľné tri roky!
Vyfarbuje fixkami
Okrem špeciálneho papiera však na výrobu modelov používa ľahko dostupné predmety. „Používam klasický štvorčekový papier, avšak s hustotou papiera 90 g/m2. Nie je jednoduché sa k nemu dostať, no zatiaľ mám dostatok. Potom sú to bežné veci na geometriu, ako sú kružidlo, ceruzka, pravítko,“ hovorí Ivan s tým, že pri kreslení textúr a motívov používa gélové perá a domčeky vyfarbuje fixkami alebo klasickými farebnými ceruzkami.
Ani lepidlo nemusí byť špeciálne. Ivanovi dobre poslúži klasické disperzné, ľahko dostupné v každom papiernictve. Mach a zelené stromčeky si objednáva ako hotový výrobok. Všetky predlohy si však modelár sám vytvára a navrhuje. „Môj najdôležitejší nástroj je však priestorová fantázia. Vždy si model najskôr do detailu predstavím v 3D podobe, a potom ho s pomocou geometrie zhmotním na 2D papier,“ hovorí s tým, že obzvlášť náročné sú oblúkové časti, najmä ich zloženie.
Trpezlivý tvorca
Zručného Záhoráka inšpirujú staršie dedinské domy, ale aj architektúra vo Vlkolínci či zrúcaniny slovenských hradov, ktoré rád navštevuje. Pri takejto detailnej práci však dvojnásobne platí povestné - „trpezlivosť ruže prináša“. Nemá s ňou modelár problém? „Trpezlivosť som nikdy nestratil, tej mám celkom dosť. Nie vždy som bol možno na to dosť šikovný, ale všímam si na sebe, ako sa časom zdokonaľujem a ako moje modely dostávajú čoraz viac zložitých detailov,“ prezradil. Model hradu veľkosti 1 x 1 meter má Ivan momentálne doma. Chcel by ho vystaviť, aby si ho mohli pozrieť aj ostatní, avšak kvôli pandémii musel svoje plány odložiť. Jeho prvá dedinka sa nachádza v Pezinku, kde zdobí sídlo neziskovej organizácie Lepšia cesta.
Rozmery modelu: 1 x 1 meter
Čas výroby: 3 roky
Výroba 1 domčeka: 4 hodiny
Materiál: štvorčekový papier s hustotou 90 g/m2
Pomôcky: kružidlo, ceruzky, pravítko, nožnice, gélové perá, fixky, farebné ceruzky, akrylové farby, disperzné lepidlo