4. Gastrolístky alebo peniaze
Doteraz:
Zamestnávateľ musel zabezpečiť jedlo vo svojom zariadení, gastrolístok, alebo elektronickú stravovaciu kartu.
Po novom:
- zamestnanci, ktorých zamestnávatelia nezabezpečujú stravovanie vo vlastnom alebo inom zmluvnom stravovacom zariadení, si môžu vybrať medzi stravnými lístkami a finančným príspevkom na stravovanie
- finančná náhrada bude vo výške 55 % hodnoty stravovacej poukážky
- zamestnávateľ, ktorý má nakúpené gastrolístky, ich môže ako jedinú možnosť zamestnancom ponúkať najdlhšie do 31. decembra 2021.
- od 1. januára 2023 musia zamestnávatelia zabezpečiť zamestnancom elektronickú stravovaciu poukážku.
Výnimka: Ak sa nebude môcť elektronický gastrolístok z objektívnych dôvodov použiť na pracovisku alebo v jeho blízkosti, napríklad stravovacie zariadenie alebo obchod nebude prijímať elektronické stravovacie poukážky.
Za gastráče sa kupovali potraviny
Eva Sadovská, analytička WOOD & Company
- Ani počas uplynulých rokov neslúžili gastrolístky výlučne iba na stravovanie v reštauráciách a zamestnanci ich využívali aj ako „platidlo“ v potravinách. Zároveň nie každý zamestnanec alebo zamestnankyňa sa chce alebo môže stravovať v reštaurácii v blízkosti svojho pracoviska. Zamestnanci, zvlášť v robotníckych a technických profesiách, si jedlo často nosia z domu a gastrolístky doteraz z veľkej časti využívali práve na nákup potravín. Rovnako to platí aj pri zamestnancoch s rôznymi typmi potravinových intolerancií, tí tiež používali gastrolístky väčšinou na nákupy špeciálnych potravín.
5. Brigády pre 15-ročných
Doteraz:
Doteraz v lete po skončení posledného ročníka základnej školy žiaci základnej školy brigádovať nemohli, oficiálne sa im dochádzka končila až 31. augusta a privyrábať si mohli mladí až od šestnástich.
Po novom:
- musí ísť o ľahké práce, ktoré neohrozujú zdravie mládeže či školskú dochádzku
- rozhodnúť o tom, či ide o ľahkú prácu, má príslušný inšpektorát práce
Čo je pre nich vhodné?
Nikola Richterová, profesia.sk
- Pre mladšie ročníky sú určené najmä brigády, ktoré nevyžadujú odborné znalosti. Najčastejšie ide o pracovné príležitosti v obchode, pomocných prácach, cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve, výrobe či v administratíve. Firmy v roku 2020 hľadali stredoškolských študentov najmä na brigádnické pozície ako predavač, pokladník, pomocný pracovník, anketár, čašník, dokladač tovaru, skladník, či administratívny pracovník. Počet brigád, pri ktorých zamestnávatelia uvádzajú už rovno v ponuke práce, že majú záujem o študentov, klesol. Dôvodom je, samozrejme, koronakríza a teda môžeme sledovať, že mala vplyv aj na tieto ponuky. V roku 2020 sme evidovali 3 584 pracovných ponúk pre študentov strednej alebo vysokej školy. V roku 2019 to bolo 5 419.
Pozor na zneužívanie
Miron Zelina, psychológ
- Práca pre 15-ročných by mohla mať pozitíva, ak by to bola práca v kolektíve, že ich motivuje. Napríklad tým, že si niečo zarobia a že sa niečo naučia. Negatívum vidím v možnom vykorisťovaní mladých, že môžu dostať neadekvátnu plácu, a preto by pri uzatváraní dohôd mali byť ich rodičia v strehu.