Ocenenie Najlepší starosta na svete každé dva roky udeľuje nadácia The City Mayors Foundation. Vallo sa už dostal do užšieho výberu 32 starostov z pôvodných 81. Ako nomináciu primátora hlavného mesta vidia obyvatelia Bratislavy a odborníci?
Primátor našej metropoly sa ako úplne prvý slovenský kandidát dostal do užšieho výberu tejto nadácie. Do zoznamu boli nominovaní predovšetkým starostovia, ktorí preukázali svoje schopnosti počas koronakrízy.
Kto ho nominoval
Záverečný výber obsahuje 32 starostov z 21 krajín sveta. Ide o užšiu nomináciu z pôvodne 81 starostov, ktorých vybrali ľudia z celého sveta. „Počas posledných týždňov dostal primátor Vallo niekoľko nominácií z celej Európy,“ uvádza nadácia s tým, že vďaka tomu si získal miesto v zozname kandidátov na cenu starostu. O víťazovi rozhodne hlasovanie ľudí z celého sveta, ktoré bude prebiehať online. Konečného víťaza ale neurčuje iba počet získaných hlasov.
Aby neboli zvýhodnení kandidáti z väčších miest, nadácia bude prihliadať aj na dôvody hlasujúcich pre svoj výber. Každý, kto sa do ankety zapojí, môže zanechať komentár, v ktorom vyzdvihne prednosti a úspechy svojho favorita. Výsledky aj s menom víťaza by mala nadácia oznámiť na konci jari.
Čím zaujal
O víťazovi súťaže rozhodujú v každom ročníku iné kritériá, ktoré reagujú na aktuálne svetové problémy. V roku 2016 sa prihliadalo na to, ako starostovia odpovedali na migračnú krízu. V roku 2018 sa hodnotilo, ako mestá riešia nedostatočné zastúpenie žien v samosprávnych inštitúciách. V tohtoročnej zasa nadácia za najdôležitejšie považuje, ako sa starostovia popasovali so zdravotnými a socioekonomickými dosahmi koronakrízy.
„Primátor Vallo prijal počas krízy opatrenia zamerané na zabudnutú časť obyvateľstva, ľudí bez domova. Pripravil karanténne mesto s podporou odborných, lekárskych a sociálnych pracovníkov s cieľom poskytnúť pomoc,“ píše o Vallovi nadácia. Dodáva, že sa zameral aj na dôchodcov formou telefónnej linky pre seniorov a iniciatívou Pomôžte blížnemu.
Magistrát: Vážime si to
Katarína Rajčanová, hovorkyňa
- Toto ocenenie sa tentoraz viaže na primátorov, ktorí zvládli komunikáciu v čase pandémie, preukázali líderstvo a previedli obyvateľky a obyvateľov obdobím, ktoré bolo skúškou pre všetky mestá. Bratislava od začiatku jasne a zrozumiteľne komunikovala tému pandémie svojim obyvateľom. Ako prvá sa rozhodla kvôli bezpečnosti zatvárať školy ešte pred tým, ako sa na tom uzniesla vláda. Bratislava v spolupráci s odborníkmi zverejnila vôbec prvý COVID-automat na Slovensku, podľa ktorého boli jasne definované pravidlá a nariadenia na základe aktuálnych epidemiologických dát. Mesto bolo plne súčinné pri opakovaných testovaniach, apelovalo na vládu pri otváraní dostatočného počtu trvalých odberových miest, ktoré budú jediným efektívnym riešením pri dopyte ľudí testovať sa vtedy, keď to potrebujú. Zároveň mesto rozbehlo vakcinačnú kampaň, vytvorilo pravidelné noviny, ktorými informuje najmä seniorov a seniorky v mestských zariadeniach o všetkom, čo s očkovaním súvisí a môže u nich vyvolávať otázky.
Ukázal sa v pozitívnom svetle
Martin Halás, ekonomický analytik
- Ja objektívne určite neviem posúdiť, či je jeho kandidatúra zaslúžená, či nie, ale z pohľadu prezentácie Slovenska, resp. Bratislavy, je fajn. Faktom však je, že kríza spôsobená pandémiou dala príležitosť niektorým osobám ukázať sa v pozitívnom alebo negatívnom svetle. A myslím, že primátor Matúš Vallo patrí medzi tých, ktorí sa ukázali v pozitívnom svetle. Aj keď má svojich priaznivcov, samozrejme, má aj negatívne ohlasy. Avšak on, ale možno aj košický, nitriansky či primátor Hlohovca ukázali priamu angažovanosť v riešení vzniknutých situácií v súvislosti s krízou. Poďakovanie ale patrí všetkým ľuďom v úradoch, samosprávam a všetkým v prvej línii.
Čítajte, čo si myslia obyvatelia Bratislavy >>