Ako pred stredajším rokovaním vlády uviedol minister hospodárstva Richard Sulík, je to síce logisticky veľmi náročné, ale podľa jeho slov by sme sa o to mali pokúsiť. „Mali by sme nájsť rozumný vykonateľný režim kontroly na hraniciach," zhrnul.
Minister pripomenul, že v lete Slovensko nemalo prakticky žiadnych nakazených a vírus sa k nám opäť rozšíril. Cez hranice sa na Slovensko dostala aj britská mutácia a teraz to podľa neho hrozí aj s juhoafrickou.
Sulík si zároveň myslí, že je potrebné „spojazdniť" aplikáciu na domácu karanténu. Pokiaľ sa tak podľa neho nestane, bude sa k nám vírus v rôznych variantoch vracať stále. „Tú aplikáciu musíme mať, na tom treba robiť," skonštatoval.
Minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina) je tiež za sprísnený režim na hraniciach. Povedal to pred dnešným rokovaním vlády. Dodal, že si vie predstaviť, že by Slovensko zaviedlo takzvaný „empty heaven” (prázdne nebo, pozn. SITA) v prípade, že by sa hranice uzavreli. Doplnil, že od začiatku januára pristálo na Slovensku rádovo päťtisíc ľudí z Anglicka. Domnieva sa, že o všetkých týchto cestujúcich majú k dispozícii dáta.
Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) v tejto súvislosti uviedol, že susedné krajiny sprísnili podmienky na hraniciach. „Možno aj z tohto dôvodu je otázkou samo o sebe, či má zmysel, aby sme aj my sprísňovali v opačnom smere, pretože mobilita je znížená na absolútne minimum, povedal Klus. Myslí si, že súčasné opatrenia sú dostatočne tvrdé, otázna je skôr ochota ľudí rešpektovať ich. Do Rakúska sa v zásade nedá vycestovať pokiaľ osoba nemá potvrdenie o výnimke a aj pri výnimke je potrebné sa registrovať a testovať.
Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) povedala, že sprísnenie režimu na hraniciach navrhovali už pri diskusiách na pandemickej komisii, keď sa schvaľoval COVID automat. Podľa nej musia platiť prísne pravidlá aj pre ľudí, ktorí prichádzajú z tretích krajín, tak, aby sa Slovensko ochránilo od mutácií, ktoré môžu byť ešte škodlivejšie ako tá súčasná. "Na vláde sa musíme zaoberať otázkou, či máme štátnu karanténu pripravenú. Ak by to bolo treba a ochránilo by to občanov Slovenskej republiky, tak v tom prípade by som bola za zavedenie štátnej karantény ako alternatívy k domácej karanténe," povedala Remišová. Podotkla, že prísny režim na hraniciach zavádzajú aj ostatné krajiny, preto jeho zavedenie na našich hraniciach je na mieste.
V súvislosti s kontrolou na hraniciach si minister financií Eduard Heger (OĽANO) nechá poradiť od ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO). "Nie je to jednoduchá vec, ale, na druhej strane, musíme urobiť všetko, aby sme ochránili zdravie občanov," povedal.
Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) po utorkovom (9. 2.) zhodnotení epidemiologickej situácie avizoval, že na stredajšom rokovaní vlády bude témou i kontrola a sprísnenie opatrení na hraniciach ako súčasť protipandemických opatrení. Krajčí priznal, že sa situácia na Slovensku mierne zhoršila. Naďalej vážna ostáva v nemocniciach. Denne zomrie pre nový koronavírus okolo 100 ľudí. Reprodukčné číslo je mierne nad hodnotou 1.