Ako si všíma agentúra DPA, demonštranti prichádzajú na čoraz kreatívnejšie spôsoby, ako vyjadriť svoj odpor voči diktatúre. V Rangúne viac ako 100 žien žiadalo prepustenie zosadenej líderky Aun Schan Su Ťij vo večerných "princeznovských" šatách, na ďalšom proteste vyzývali na koniec diktatúry kulturisti vyzlečení do pol pása, v meste Mjavadi zase vyšli do ulíc zdravotníci vo svojom zelenom zdravotnom oblečení.
Polícia v predchádzajúci, štvrtý deň protestov vo viacerých mestách nasadila proti demonštrantom vodné delá, do davu v hlavnom meste Nepjito strieľala gumenými projektilmi a v meste Mandalaj použila slzotvorný plyn. Najmenej dvaja ľudia sú po zásahu gumenými projektilmi v kritickom stave.
Tieto zhromaždenia sa konali napriek varovaniu junty, že podnikne kroky proti demonštráciám ohrozujúcim "stabilitu" krajiny. Vojenské velenie vyhlásilo zákaz zhromažďovania viac ako piatich ľudí a v 90 menších lokalitách na území 30 miest aj zákaz nočného vychádzania. Ten sa týka aj 44 oblastí v bývalej metropole Rangún.
Medzinárodné spoločenstvo odsúdilo použitie sily zo strany armády a polície voči protestujúcim v Mjanmarsku.
K prevratu v Mjanmarsku - niekdajšej Barme - došlo 1. februára, teda v deň, keď sa mala konať ustanovujúca schôdza nového parlamentu, ktorý vzišiel z novembrových volieb. Armáda vyhlásila rok trvajúci výnimočný stav a zadržala popredných predstaviteľov civilnej vlády. Puč zdôvodnila podozreniami z volebných podvodov. Vo voľbách drvivo zvíťazila NLD vedená laureátkou Nobelovej ceny za mier a de facto premiérkou Aun Schan Su Ťij.