Ide o najnovší úspech ambiciózneho vesmírneho programu Číny. Tchien-wen-1 sa dostala na obežnú dráhu Marsu po takmer sedemmesačnom lete; z južnej Číny odštartovala vlani v júli.
Súčasťou kozmickej lode Tchien-wen-1 sú 240-kilogramový pristávací modul a diaľkovo ovládané vozidlo (rover). Po pristátí plánovanom v máji budú skúmať povrch Marsu, ako aj horniny do hĺbky 100 metrov a atmosféru planéty.
Úspešná bola aj misia Spojených arabských emirátov (SAE). Ich sonda nazvaná Amal (Nádej) sa v utorok po prekonaní takmer 500 miliónov kilometrov tiež úspešne dostala na obežnú dráhu planéty Mars. Ide o prvú medziplanetárnu misiu arabskej krajiny. Úlohou sondy Amal počas najmenej dvoch rokov bude z obežnej dráhy skúmať atmosféru Marsu a monitorovať klimatické zmeny.
Budúci týždeň 18. februára by malo na povrch Marsu zosadnúť robotické vozidlo amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) s názvom Perseverance (Vytrvalosť). Súčasťou technického vybavenia sondy je aj malá helikoptéra Ingenuity (Vynaliezavosť).