Zrejme ide o začínajúcu psychickú závislosť od jeho telefónu a vážnu hrozbu pre vás, aby ste s tým niečo spravili. Čo radia odborníci?
Nomofóbia, teda „no mobile phone phobia“, znamená hrôzu z toho, že by sme sa mohli ocitnúť bez funkčného mobilu. Vyvíja sa na základe našej až patologickej závislosti od chytrého telefónu a týka sa aj detí. Koľko detí je do tejto miery závislých od svojich mobilov nevieme aj preto, lebo oficiálne u nás nejde o uznanú závislosť. Psychológovia a odborníci však varujú rodičov pred dôsledkami hlavne v čase pandémie.
„Trend v čase pandémie silne narastá,“ upozorňuje odborník na závislosti Adam Kurilla. Podľa školskej psychologičky Gabriely Herényiovej bola závislosť od telefónu u detí veľký problém už pred karanténou a po nej to bude ešte oveľa horšie!
„Dôležité je, ako sa k tomu stavia rodina. Keď dieťa vidí, ako rodičia každú voľnú chvíľu trávia ‚na mobile‘, tak deti to berú ako vzor. Je na nás, aby sme vymysleli aktivity, ktoré by to nahradili. Nielen kričať - odlož to!, ale aj ponúknuť alternatívu, ktorú by sme s deťmi spoločne absolvovali,“ vysvetľuje. Odborníčka radí, aby sa rodičia potom dieťaťa opýtali, ako pociťovalo stav bez telefónu. Deti by si na noc určite mali dávať mobil mimo izby, aby neboli v napätí, že dostanú ďalšiu správu.
Ako situáciu riešiť v rodine
Gabriela Herényiová, školská psychologička
U najmenších detí rátajte so zrkadlením
Pokiaľ máte telefón neustále v ruke (a výhovorka, že iba robíte fotky, neobstojí), samozrejme, že budú chcieť robiť to isté. Dbajte preto na to, aby boli vaše spoločné aktivity pestré a rozprávky v televízii nevytlačili klasické čítanie rozprávok či hranie sa v parku.
Pri starších deťoch je nutná vzájomná komunikácia
Vysvetlite im riziká, ktoré online svet so sebou prináša. Stanovte pravidlá, cez ktoré „nejde vlak“, teda prístup na počítač či tablet v presný deň a čas, ktorý sa nepresúva. Zahrňte tam aj esemeskovanie či chatovanie s kamarátmi, aby vám tento čas neprerástol cez hlavu. Vysvetlite dieťaťu, čo je vo vašej domácnosti tabu – napríklad používanie mobilu večer a pred spaním, ako aj počas spoločného jedla.
Ako problém spozorujete?
- Dieťa je frustrované, úplne vykoľajené, keď mu ako trest obmedzíme použitie telefónu.
- Stále ho nosí so sebou.
- Dostáva záchvaty hnevu, ak nefunguje pripojenie na internet.
- Vytočí ho, ak mu odíde batéria a nemá si ju kde dobiť.
- Neustále pozerá na displej, overuje si, či mu neprišla nejaká správa, či sa niečo nové nedeje na sieti.
- Nevypína mobil ani v noci, dokonca s ním spí!
- Aj pri iných aktivitách musí mať telefón stále poruke.
Priamy dopad Pozor na obsah! na zdravie dieťaťa
- problémy s očami
- bolesti hlavy
- poruchy koncentrácie a spánku
- problémy s chrbticou
- ochabnuté svalstvo
- poruchy výživy