Jedna z nich tam už dokonca dorazila. Sonde Spojených arabských emirátov sa v utorok podaril mimoriadne zložitý a riskantný manéver, ktorý spočíval v zabrzdení z nepredstaviteľnej rýchlosti 120-tisíc kilometrov za hodinu a „zaparkovaní“ na eliptickej obežnej dráhe okolo planéty. Všetko dobre dopadlo a sonda už nad Marsom čaká na svoje kolegyne z Číny a zo Spojených štátov.
Vesmírne centrum Muhammada bin Rašída sa stalo len piatou pozemskou inštitúciou, ktorej sa podarilo vyslať sondu k Marsu. A priamo na marťanskom povrchu sa podarilo pristáť len misiám z USA, EÚ a zo ZSSR. Sonda Spojených arabských emirátov, ktorú nazvali Hope (Nádej), však nemá ambície vydať sa až na povrch planéty. Momentálne sa pohybuje na eliptickej dráhe vo vzdialenosti tisíc až 50-tisíc kilometrov od povrchu Marsu, pričom dráha sa ešte bude postupne optimalizovať.
Úlohou sondy bude predovšetkým skúmanie marťanskej atmosféry. Vedecká komunita si od nej sľubuje aj nové snímky planéty v dosiaľ nevídanom rozlíšení. „Cítim sa, akoby mi spadla z pliec váha posledných siedmich rokov,“ komentovala úspešný prílet sondy k Marsu ministerka pre pokročilé technológie Sarah al-Amírí. Práve ona bola jednou z najdôležitejších osôb za neobvyklým úspechom tohto malého arabského štátu.
Číňania chcú aj pristáť
Na sedem mesiacov trvajúcu cestu zo Zeme na Mars sa v rozmedzí niekoľkých dní vydali okrem sondy Hope aj ďalšie dve misie. Už v noci sa očakával prílet čínskej misie Tianwen-1 (v preklade Nebeské otázky-1). V jej prípade je súčasťou plánu už aj vyslanie roveru na povrch planéty, konkrétne do kráteru Utopia neďaleko rovníka. K pristátiu však nedôjde skôr ako v máji.
Američania hľadajú život
Treťou tohtoročnou pozemskou návštevníčkou Marsu bude americká sonda Perseverance. Tá by mala doraziť 18. februára a práve s ňou sa spájajú najväčšie nádeje vedcov. Na povrchu kráteru Jezero bude pátrať po stopách minulého života na tejto planéte. Tie bude vedieť na rozdiel od svojich predchodkýň priamo na mieste analyzovať a vyhodnocovať. Aby ich potom skeptici nemohli spochybňovať, privezie ich potom aj na Zem, kde ich v pozemských laboratóriách podrobia detailnejšej analýze.
Sonda Hope (Nádej)
Solárne panely
generujú 1800 wattov elektrickej energie
Anténa
Komunikácia so Zemou
Hmotnosť
1 350 kg
EXI – Emirates eXploration Imager
EMIRS – Emirates Mars InfraRed Spectrometer
EMUS – Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer
Trojica prístrojov na jednej strane sondy, ktoré budú robiť denné, termálne, infračervené a ultrafialové snímky Marsu