Máte zábery zimného počasia, o ktoré sa chcete podeliť? Pošlite nám ich na tip@novycas.sk!
Kúpanie sa viac neodporúča! Bratislavská mestská časť Petržalka vydala na sociálnych sieťach upozornenie najmä pre miestnych otužilcov. Nadšenci otužovania si podľa všetkého v obľúbenom Draždiaku tak skoro nezaplávajú. „Vzhľadom na opakovaný úhyn labutí na Veľkom Draždiaku Štátna ochrana prírody SR neodporúča kúpanie v tomto jazere," informuje mestská časť s tým, že v tomto neľahkom období nemajú ľudia volať informácie o zranenom či uhynutom vtáctve na číslo 112, ale využiť číslo pre nahlasovanie Zranených živočíchov na www.sposr.sk.
Vtáčia chrípka na Draždiaku
Ešte 25. januára mestská časť na svojej stránke informovala, že Národné referenčné laboratórium potvrdilo u uhynutej labute na Veľkom Draždiaku vírus vtáčej chrípky. Vírus H5N5 súčasne cirkuluje u vtáctva v celej Európe. K príspevku pripojili aj rady, čo robiť v prípade, že nájdete uhynuté vtáctvo. „Volajte bezodkladne na mobilné telefónne číslo ŠOP SR. Vtáctvom v žiadnom prípade nemanipulujte," informuje na sociálnej sieti.
Mestská časť zverejnila aj odporúčania pre otužilcov a majiteľov iných zvierat:- Kúpanie v jazerách, v ktorých bol u vtáctva potvrdený výskyt vtáčej chrípky, sa neodporúča.
- Pri venčení zvierat dbajte na to, aby nedošli do kontaktu s uhynutým vtáctvom, prípadne nepili vodu z kontaminovaného jazera.
- Voda na napájanie vtákov nesmie pochádzať zo zásobníkov povrchových vôd. Chovatelia hydiny a iného vtáctva majú povinnosť oznámiť na RVPS Bratislava príznaky vtáčej chrípky.
MPRV potvrdilo výskyt vtáčej chrípky v štyroch prípadoch
Národné referenčné laboratórium pre vtáčiu chrípku vo Zvolene potvrdilo prvý prípad vtáčej chrípky 7. januára u uhynutých kačíc chovaných v košickej zoologickej záhrade. V polovici januára diagnostikovali vtáčiu chrípku u uhynutej voľne žijúcej labute veľkej z vodnej plochy Veľký Draždiak v Bratislave. Ďalší prípad na Slovensku je z 22. januára, kedy sa pozitívny výsledok objavil v chove domácej hydiny, u drobnochovateľa v obci Dobrohošť pri Dunajskej Strede. Najnovší prípad výskytu vtáčej chrípky potvrdilo laboratórium 28. januára u dvoch labutí nájdených na ostrove na rieke Dunaj v rámci katastrálneho územia Kalinkovo.
Nákazu je majiteľ chovu povinný nahlásiť a rovnako je nevyhnutné ohlásiť podozrenie na toto ochorenie. "Kľúčové pre zabránenie šírenia tejto nákazy je aj ohlásenie nájdených mŕtvych vnímavých jedincov vo voľnej prírode," uviedlo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Pri nájdení uhynutých vtákov je ale dôležité nedotýkať sa uhynutých tiel. Inšpektor veterinárnej správy vykoná obhliadku a posúdi, či je uhynutý vták vhodný na odber vzorky na testovanie. Zabezpečí tiež neškodné odstránenie kadáveru na mieste alebo odvoz do kafilérie.