Olej do ohňa však prilial otvoreným listom odvolaný šéf Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) František Sabol (53), v ktorom píše o hrubom a neobjektívnom ovplyvnení názoru ministra zdravotníctva. Proti týmto tvrdeniam sa ohradili noví členovia predstavenstva - lekári Martin Studenčan (58) a Štefan Lukačín (51). Podpredseda predstavenstva VÚSCH, docent Martin Studenčan, ktorý je uznávaným kardiológom, mal k listu Sabola značné výhrady.
„Spojenie pána Sabola s tým, že je zakladateľom kardiocentra alebo VÚSCH, nie je pravdou,“ hovorí doktor Studenčan. „Skutočnosť je taká, že pôvodné kardiocentrum v Košiciach vzniklo ako súčasť vtedajšej Fakultnej nemocnice a kľúčovými osobami pri zakladaní boli primári Čorňák a Čurilla. Prvý z menovaných vychoval skupinu kardiochirurgov. Patrili k nim pán František Sabol a aj nový člen predstavenstva VÚSCH pán Štefan Lukačín. Čo sa týka vzniku VÚSCH ako samostatného subjektu v roku 2003, zakladajúcim riaditeľom som bol ja. Poveril ma tým vtedajší minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Po skončení môjho poverenia sa riaditeľom stal pán Sabol,“ uviedol Martin Studenčan, ktorý vo VÚSCH naďalej pôsobil až do roku 2012.
Následne odišiel do Prešova za prednostu kardiocentra. Výhradu má aj k tvrdeniu exšéfa ústavu o tom, že „pár špičkových zdravotníckych odborníkov“ malo hrubo a neobjektívne ovplyvniť názor ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. „Znevažovanie odbornosti svojich kolegov úvodzovkami považujem za nedôstojné statusu, aký by mal reprezentovať pán Sabol a je typickým príkladom toho, ako reaguje na každého, kto mu nevyhovuje,“ vraví Studenčan a pokračuje: „Naše vzdelanie a prax z nás robia špičkových odborníkov, čo musí byť jasné každému človeku, ktorý len trochu pozná oblasť, v ktorej pôsobíme. Nijako sme hrubo ovplyvniť ministra ani nemohli, keďže sme sa všetci traja s ním prvýkrát v živote stretli až minulý štvrtok, keď nás menoval do funkcií,“ tvrdí skúsený klinický kardiológ.
Zaskočený agresiou
K otvorenému listu F. Sabola sa vyjadril aj člen predstavenstva VÚSCH a kardiochirurg Štefan Lukačín, ktorého bývalý riaditeľ vyzval, aby abdikoval. Podľa neho by mal doložiť, na akých významných klinikách absolvoval odborné stáže. „Prišli sme upokojovať a nie útočiť, hoci tento tón použil pán profesor. Agresívny postoj k mojej práci ma prekvapuje, lebo za mňa hovoria výsledky a vyliečení pacienti. Ich sa treba pýtať, ako sú spokojní počas 27 rokov mojej aktívnej praxe,“ reaguje Lukačín s tým, že si uvedomuje, že to nie je len jeho diel pomoci.
„Ide predsa o tímovú spoluprácu skvelých odborníkov z radov lekárov, sestier a ostatného zdravotníckeho a nezdravotníckeho personálu. Radím sa totiž medzi spoluzakladateľov kardiochirurgie v Košiciach a postupne sme vychovávali tím odborníkov a rozširovali spektrum operačných výkonov,“ obhajuje sa odborník a približuje aj svoje stáže. „Mal som blízko k záchovným operáciám srdcových chlopní a absolvoval som mnoho odborných stáží v zahraničí.
Tieto workshopové podujatia boli zamerané na tréning a výučbu priamo na pacientoch a ich účelom bolo zdokonaliť sa a naučiť moderné operačné postupy. Všetky výkony realizovali minimálne európske kapacity a mnohokrát som sa zúčastnil pri daných operáciách ako asistent,“ dodal Lukačín, ktorému je ostrá konfrontácia s profesorom kardiochirurgie Sabolom cudzia. „Práve naopak, snažím sa vytvárať nové, zdravšie prostredie vo VÚSCH, aby zamestnanci naďalej odborne rástli a mohli sa aj prejaviť. Proste spoločným zámerom je to, aby to nebolo stále len o jednom človeku.“
Takto sa zrodil VÚSCH
- v januári 2003 ho zriadilo ministerstvo zdravotníctva
- vznikol delimitáciou kardiocentra vtedajšej Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura
- v januári 2006 vznikla akciová spoločnosť VÚSCH Košice, a. s.
- v roku 2009 sa kardiocentrum presťahovalo do nových priestorov
- momentálne je ústav štátnou akciovkou s jediným akcionárom, ktorým je ministerstvo zdravotníctva
- v r. 2017 vo VÚSCH pracovalo okolo 700 zamestnancov