Spravila tak v súvislosti s aktuálnymi protipandemickými opatreniami a uplatňovaným COVID automatom.
"Pre úspešné absolvovanie štúdia, zvlášť v študijných programoch všeobecné veterinárske lekárstvo, hygiena potravín a farmácia, je nevyhnutnou podmienkou praktická výučba, práca vo veterinárnych ambulanciách, laboratóriách či klinická a lekárenská prax. Navyše, ide o regulované povolania riadiace sa smernicou Európskeho parlamentu a Rady EÚ, ktorá presne určuje rozsah klinickej a lekárenskej praxe pre študentov," upozornila Mojžišová. Povinnosť zabezpečiť, aby študenti získali predpísané praktické zručnosti, určuje aj záväzný dokument Svetovej organizácie pre zdravie zvierat (OIE). Len naplnením týchto podmienok vie škola garantovať, že diplom absolventa bude akceptovaný doma i v zahraničí.
V mimoriadne zložitej situácii sú hlavne študenti končiacich ročníkov, ktorí okrem klinickej praxe nemajú možnosť vykonať ani experimentálnu časť záverečnej práce, keďže už tretí semester sú vzdelávaní výlučne dištančne. Absolvovanie praktických predmetov je pritom nevyhnutné k riadnemu ukončeniu štúdia.
"Praktickú výučbu sme pripravení zabezpečiť za dodržania prísnych hygienických a protiepidemických opatrení, v malých skupinách, v ktorých by boli vopred negatívne testovaní študenti i vysokoškolskí učitelia," dodala rektorka. Podobne by mohli študenti absolvovať prax vo veterinárnych ambulanciách, keďže ich prevádzku aktuálne platné hygienické opatrenia povoľujú. V areáli UVLF funguje od pondelka (8. 2.) verejné mobilné odberové miesto na antigénové testy.
So žiadosťou udeliť vysokým školám výnimku z COVID automatu a ponechať rozhodnutie o metóde výučby v kompetencii príslušnej vysokej školy sa na ministra školstva i hlavného hygienika obrátila aj Slovenská rektorská konferencia (SRK).