Dôvodom je čo najvyššia ochrana obyvateľov pred importom nebezpečných mutácií koronavírusu. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Šéf rezortu zdravotníctva zároveň neodporúča cestovanie mimo Slovenska. Občania by mali ísť za hranice len v nevyhnutných prípadoch. Upozornil, že po návrate ich čaká 14-dňová karanténa, ktorú bude možné ukončiť najskôr na ôsmy deň negatívnym výsledkom PCR testu.
„Každý cestovateľ musí pred vstupom na Slovensko vyplniť formulár e-hranica,“ uviedol Krajčí a doplnil, že pendleri majú výnimku. Pendleri, ktorí sú z priameho susedstva, teda Maďarska, Rakúska, Česka a Poľska, budú môcť prechádzať cez hranice, ale musia mať pri sebe vždy negatívny test, ktorý nesmie byť starší ako sedem dní. Test môže byť PCR aj antigénový. Formulár e-hranica vypĺňať nemusia.
Výnimky z izolácie stále platia napríklad pre pendlerov v susedných štátoch, študentov, osoby starajúce sa o blízkych, osoby obhospodarujúce pozemky, kultúrnu oblasť, spravodajsko-mediálnu produkciu a podobne. "Pri pendleroch v susedných štátoch - krajinách EÚ sa mení požiadavka negatívneho antigénového alebo PCR testu z frekvencie raz za 14 dní na raz za sedem dní," spresnila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková. Zároveň sem pribúda kategória pre vymedzený okruh športovcov pri tréningovom procese alebo účasti na profesionálnych súťažiach s podporným stanoviskom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktorí budú musieť mať pri vstupe na územie SR negatívny výsledok antigénového testu nie starší ako 48 hodín alebo PCR testu nie starší ako 72 hodín.
Výnimka za špecifických podmienok bude platiť aj pre pendlerov v krajinách EÚ, Nórsko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Island a Veľká Británia, osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 a osoby, ktoré boli zaočkované aj druhou dávkou vakcíny pred viac ako 14-timi dňami. "Pre túto skupinu platí, že sa musia preukázať antigénovým alebo PCR testom nie starším ako 48 hodín, najneskôr pri vstupe na územie SR je potrebné sa zaregistrovať. Musia sa podrobiť izolácii, avšak táto končí negatívnym výsledkom RT-PCR testu, ktorý môže osoba podstúpiť aj okamžite vo vlastnej réžii po vstupe na územie SR," dodala Račková.
Pripomenula, že výnimky z izolácie a preukázania negatívneho testu stále platia napríklad pre posádku nákladnej dopravy, záchranárov, pohrebné služby, kritickú infraštruktúru, osoby potrebujúce liečbu či diagnostiku a podobne. Bližšie podmienky prekročenia hraníc v takýchto prípadoch sú definované vo vyhláške.
Polícia má od pondelka zintenzívniť kontroly na hraniciach. Uzatvoria sa aj niektoré cezhraničné cesty nižšej triedy s nízkou intenzitou dopravy, aby sa efektívne využili personálne zdroje na zabezpečenie kontrol.
Hlavný hygienik SR Ján Mikas na brífingu informoval, že na budúci týždeň sa zopakuje pretestovanie vzoriek na prítomnosť tzv. britskej mutácie koronavírusu.