Medzi sankcionovanými spoločnosťami, čeliacimi "mimoriadnym hospodárskym opatreniam", sú výrobca plavidiel Craneship, firma poskytujúce ťažné služby Donmar, nákladný operátor Transship či výrobca kovu Maxima Metal.
Prečo sú tieto spoločnosti terčom ruských sankcií, však dekrét nehovorí. Na ruský sankčný zoznam sa tak dosiaľ dostalo už celkovo 84 ukrajinských firiem. Kyjev na najnovší krok bezprostredne nereagoval, informovala v sobotu stanica Slobodná Európa (RFE/RL).
Vzťahy medzi Ukrajinou a Ruskom sa naštrbili po tom, ako Moskva anektovala v roku 2014 Krymský polostrov a začala podporovať proruských separatistov na východe Ukrajiny. Konflikt si vyžiadal už vyše 13 000 mŕtvych. Rusko obvinenia zo strany Kyjeva, že sú jeho vojaci zapojení do týchto bojov, odmieta. Západ od anexie uvalil na Rusko množstvo sankcií, Moskva však odpovedala vlastnými opatreniami.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že Moskva je pripravená prerušiť vzťahy s Európskou úniou, ak tento blok zasiahne Ruskú federáciu tvrdými ekonomickými sankciami v súvislosti s uväznením opozičného politika Alexeja Navaľného.
"Nechceme byť izolovaní od medzinárodného spoločenstva, avšak musíme byť na to pripravení," povedal Lavrov v reakcii na otázku, ktorá sa týkala možnej roztržky vo vzťahoch medzi Moskvou a Bruselom. "Ak chcete mier, musíte sa pripraviť na vojnu," uviedol.
Európska únia bude o možnosti nových sankcií voči Rusku a prípadných ďalších opatreniach rokovať na stretnutí ministrov zahraničných vecí 22. februára a na marcovom summite hláv štátov a vlád EÚ.