Na covid-19 museli zareagovať aj poisťovne a dnes je bežné to, čo pred rokom nebolo. Ak aj máte uzavretú poistku a myslíte si, že sa vás to netýka, nepodceňte to. Veľa ľudí ani nevie, na akú výšku sú poistení a v akých prípadoch. Z 10,7 milióna aktívnych poistných zmlúv s komerčnými poisťovňami je vyše 3,4 milióna životných poistiek. Len v minulom roku pribudlo podľa Slovenskej asociácie poisťovní 450-tisíc. Je to síce v absolútnom číslo o 115-tisíc menej ako rok predtým, ale vzhľadom na zatvorené prevádzky, obmedzenia a lockdown ide o zázrak a rast.
Je to spôsobené tým, že so zvyšujúcim počtom úverov obyvateľstva sa začal prejavovať aj záujem o zabezpečenie seba a svojej rodiny vo forme životného poistenia. Podľa Patrika Szabóa z FinGO.sk sa to prejavilo„ nielen v počte uzavretých zmlúv, keď hlavne počas prvej vlny pandémie ľudia využívali poistné plnenie z pripoistenia PN či ošetrovného. Rovnako tak sa ľudia vo väčšej miere zaujímali aj o správne nastavenie poistných súm vzhľadom na ich úverové záväzky, a to najmä pri poistných rizikách smrť, invalidita, trvalé následky úrazu a kritické choroby.“
8 rád pri výbere životného poistenia
1. Zamyslite sa nad tým, na čo životné poistenie potrebujete. Ak má byť účelom poistenie, kúpte si poistenie a nie investično-poistný produkt. Ak chcete šetriť, využite šetriace produkty. Investičná životná poistka za 15€ mesačne viac než pravdepodobne nebude poriadne slúžiť ani na poistenie ani na investovanie.
2. Premýšľajte nad tým, aké riziká chcete mať poistené a aká je pravdepodobnosť, že nastanú. Úmrtia následkom úrazu tvoria až tretiu najčastejšiu príčinu úmrtí (pri mužoch aj ženách). Ak sa potrebujete poistiť pre prípad úmrtia, poistenie „smrť následkom úrazu“ je nedostatočné.
3. Pri uzatváraní nového poistenia zohľadňujte aj to, čo už poistené máte. Myslite aj výšku vášho majetku a záväzkov. Ak sa potrebujete poistiť pre prípad smrti na 15 000€ a takúto sumu máte nasporenú napr. v 2. pilieri, novú poistku (na toto riziko) nepotrebujete.
4. O svojom zdravotnom stave pri uzatváraní poistenia hovorte len pravdu. V prípade, že dôjde k poistnej udalosti a vy ste klamali, že ste zdraví, poisťovňa nebude plniť.
5. Ak máte obmedzený rozpočet na poistenie, myslite na priority. Poistite si radšej len vážne riziká a poriadne, ako čo najviac rizík, ale na nízke poistné sumy.
6. Ak niečomu nerozumiete, nechajte si to vysvetliť.
7. Pri výbere životného poistenia si nechajte vypracovať viacero ponúk z viacerých poisťovní. Je možné, že sa rovnaké peniaze nájdete lepšie krytie (vyššie poistné sumy).
8. Životné poistenie rozhodne nevyberajte podľa ceny, riaďte sa rozumom a nenechajte sa manipulovať predajnými technikami predajcov.